Mobilisace II

Právní řád, obranu státu, starost o děti až do jejich smrti a možná i starost o energetiku není dobré ponechat samozvaným podnikatelským bojůvkám bez kontroly státu. V rukách odpovědných politiků mají uvedené starosti své místo, ti nezodpovědní je používají jako předvolební mávátko.

Lídr moravskoslezské ODS pro parlamentní volby Pavel Drobil, začíná evidentně mobilisovat sever Moravy. Vytáhnout další eso, k esům již taženým v Temelíně a Dukovanech, je silné kafe. Chce otevřít diskusi o možné výstavbě nové jaderné elektrárny v Blahutovicích. K tomu by mu mohl stačit blog na nějakém čtenějším serveru. Pavel Drobil je ale politik a zdá se, že v ODS má našlápnuto. Hospodářská komora Moravskoslezského kraje jde na Blahutovice ještě i přes teplo. Teplo, které mnozí nazývají odpadním, je pracně vyrobeno, ale jeho vyvedení z jaderného zdroje pomocí horké vody do okolních měst je dobrý počin, fyzikálně určitě.

Reakce ČEZ je víc než pochopitelná. Blahutovice jsou pro ČEZ onou Škodovkou v hesle „Lepší Trabant v hrsti, než Škodovka na střeše.“ Musela by se nápadu ujmout jiná podnikatelská bojůvka. Ve světě tomu tak někdy bývá.

Napřed jsem přemýšlel, jsem-li blázen já nebo pan Drobil, nejspíše však oba. Mě to bláznovství směrem k Blahutovicím přešlo ještě v 80-tých letech. Ubylo z něho takových 95 procent. To jsem se cestou z Dukovan u odbočky „Blahutovice 3 km“ podíval na hodinky a přišlápnul v Trabantu plyn. Měřil jsem, jak dlouho budu jezdit domů.

Když nad tím přemýšlím, tak těch zhruba 75 km se dalo tenkrát zajet Trabantem rychleji, než dnes s autem s točivým (kroutivým) momentem 400 Nm. Moc jsme to za těch 25 let nezrychlili. Mobilisace pana Drobila, možná, není až tak scestná, ale k sebemenší radosti bláznů, je ještě strašně daleko.
-frh-

Předcházející článek

Palebná síla Penty letos bude jedna miliarda eur, loni totiž „ušetřila“

Následující článek

Loňská EBITDA čtyř hlavních dcer Profirealu dosáhla 1,2 miliardy Kč, lídrem se stalo Polsko