Palebná síla Penty letos bude jedna miliarda eur, loni totiž „ušetřila“

Investiční skupina Penta Investments je letos odhodlána uskutečnit velké akvizice. Z vlastních zdrojů by měla mít přichystáno na celý rok 500 milionů eur, stejnou částku by měly půjčit banky. Znamená, to, že palební síla Penty by se měla pohybovat kolem 26 miliard korun. S podobnou kadencí počítala ale už v loňském roce. Plánů byla celá řada, nicméně žádná větší akvizice v řádu 100+ milionů eur se nakonec neuskutečnila.

Na trhu loni jednoznačně dominoval Daniel Křetínský, který akvíroval za téměř 30 miliard korun. Pokud Penta nepřidá, nepodaří se jí splnit plán, který přichystal Jaroslav Haščák, druhý největší akcionář a managing partner v private equity divizi. Slovenskému týdeníku Trend v prvním čtvrtletí 2009 řekl, že počítá s akvizicemi, který by měly navýšit majetek Penty na konci roku 2012 na úroveň 4 až 5 miliard eur.

Penta loni také chtěla prodávat. Již zmíněný Haščák ohlásil na jaře loňského roku odprodej sázkového holdingu Fortuna a jedné další větší společnosti. Fortunu se nakonec prodat nepodařilo, protože nabízená částka byla příliš nízká. Ani druhá plánovaná divestice neproběhla.

Skupina letos hodlá zaexperimentovat. Na burzu uvede akcie Fortuny a pokud akce proběhne hladce a úspěšně, mohla by Penta podobným způsobem exitovat i dalších případech. Nabízí se především řetězce Žabka a Dr.Max.
-mot-

Předcházející článek

Doporučení na zajímavý web Jiřího Slezáka

Následující článek

Mobilisace II