Mostečtí uhlobaroni zabodovali, v kancelářích skupiny ČEZ a u Křetínského jsou lidé z Evropské komise

Uhelná válka mezi Pavlem Tykačem, Vasilem Bobelem a Petrem Pudilem na straně jedné a holdingem ČEZ a Danielem Křetínským na straně druhé, pokročila do další fáze. Evropská komise dnes zahájila, na základě podnětu skupiny Czech Coal tří zmíněných uhlobaronů, řízení proti ČEZ a Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), v jehož čele stojí Křetínský. Do kanceláří ČEZ, dceřiných Severočeských dolů a EPH dnes naběhly týmy inspektorů Evropské komise.

Hledají materiály, které by měly potvrdit hypotézu o tom, že se ČEZ mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou. Například tím, že by vytvářel překážky pro projekty nových elektráren konkurenčních společností. Dále také mohl být například zapojen do omezování obchodu s hnědým uhlí. EPH je zřejmě vnímán jako spojenec a možný spolupachatel.

Udání ze strany Czech Coal přišlo v době, kdy se marně pokoušela podat nabídku na koupi International Power Opatovice. Bývalý britský majitel společnosti se z lidmi z Czech Coal vůbec nebavil a zcela je ignoroval. Jestliže Czech Coal dnes není zcela „dokonalá“ v byznysu, politicky má našlápnuto dobře. Silné zastání by mohla mít především u premiéra Jana Fischera a ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského.

I když jde na první pohled o pouhou lapálii, investoři se trochu zlekli. Tržní kapitalizace energetického holdingu se po zprávě o přílodu evropských lidí propadla o zhruba 15 miliard korun. Jde přibližně o stejnou částku, kterou na akciích ČEZ před pár lety vydělal Pavel Tykač.
-mot-

Předcházející článek

Sisákovi chovní koně neuspěli, Gandalovič a Kubata na Topolánka zatím nemají

Následující článek

Třinečtí oceláři Blašková, Balko a Moder prodali České loděnice kyperské firmě Alamance Holdings