Sisákovi chovní koně neuspěli, Gandalovič a Kubata na Topolánka zatím nemají

Víkendový kongres Občanské demokratické strany potvrdil, že vliv miliardáře Petra Sisáka na dění v zatím nejsilnější tuzemské politické straně je značný. Zatím ale nikoli takový, aby dokázal svrhnout dosavadního předsedu Mirka Topolánka a instalovat do čela strany svoje ústecké kádry Petra Gandaloviče, případně Jana Kubatu.

Bývalý primátor Ústí nad Labem Gandalovič a jeho nástupce Kubata se pokusili o nesmělý puč v ODS. Když zjistili, že nemají dostatečnou podporu, stáhli se. Stranu ale do jisté míry nalomili. Oba vůdci ústecké buňky ODS jsou dlouhodobě pod Sisákovým vlivem. Označení Sisákovi chovní koně je zcela na místě.

Například pětačtyřicetiletý Gandalovič se letos pokusil nalít 300 milionů korun do společnosti Oleofin, která je součástí Sisákovy propojené skupiny Spolek pro chemickou a hutní výrobu/STZ. Akce měla proběhnout tak, že Oleofin vydá dluhopisy na Slovensku a ty pak koupí státní Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond. „Je to nemravnost gigantického rozměru a neskutečná prasárna,“ řekl Českému rozhlasu na adresu Gandalovičovy pochybné aktivity bývalý ministr financí Kalousek. V zákulisí hovořil o tom, že je to na kriminál. “Gandalovič se snad musel zbláznit,” nechal se slyšet další ministr bývalé Topolánkovy vlády a vlivný člen ODS.

Bezprecedentní nalití 300 milionů do soukromé firmy nakonec zatrhl Gandalovičův nástupce na ministerstvu zemědělství Jakub Šebesta. Podle informací Českého rozhlasu ministerský audit dospěl k závěru, že by to byla nenávratná investice do společnosti, která má velké problémy. Gandalovič se přesto snažil Sisákově firmě přihrát 300 milionů hned několikrát.

Další vynikající politik ze severu Kubata byl zase od června 2004 do letošního srpna členem představenstva Sisákova Spolku pro chemickou a hutní výrobu, od května 2008 do letošního srpna pak seděl přímo v Oleofinu, který měl pozřít 300 milionů od státního fondu. Spolek pro chemickou a hutní výrobu v letech 2004 až 2008 vyplatil členům statutárních orgánů jenom na odměnách téměř 18 milionů korun
-mot-

Předcházející článek

Potkali se u miliardáře Pavlici, ale jenom na chvíli

Následující článek

Mostečtí uhlobaroni zabodovali, v kancelářích skupiny ČEZ a u Křetínského jsou lidé z Evropské komise