Na šéfa ČSTV, majoritního vlastníka Sazky, kandidují tři lidé. Do výkonného výboru chce Pavel Telička

Mobilizační úsilí Aleše Hušáka, zdá se, zabralo. Nejvíc nominací pro volby předsedy Českého svazu tělesné výchovy dosud získal šedesátiletý Pavel Kořan, předseda dozorčí rady Sazky a místopředseda ČSTV. Hušák od ledna objížděl republiku a v regionech agitoval ve prospěch Kořana. Nový předseda ČSTV bude zvolen na 22. valné hromadě, která proběhne 17. dubna v Nymburku. Kromě předsedy budou voleni dva místopředsedové a dalších šestnáct členů výkonného výboru.

Pro Hušáka je výsledek voleb nesmírně důležitý. ČSTV je s 67,98 procenty dominantně největším akcionářem Sazky. Kromě toho disponuje obrovským majetkem, který se počítá v řádu desítek miliard korun. Peníze ale vydělává především dotacemi od státu a prostřednictvím příjmů od Sazky. Nějaké dividendy pak plynou do pokladny ČSTV z majoritních účastí ve firmách Skiareál Špindlerův Mlýn, Ski Pec a Sportovní areál Harrachov.

Kromě Hušákova Kořana na předsedu kandidují Miroslav Čuřín. Dlouholetého šéfa Českých Radiokomunikací navrhla Česká rugbyová unie, kterou vede Pavel Telička. Nezávislý lobbyista a obchodní partner mnohonásobného miliardáře Zdeňka Bakaly rozhodně nepatří mezi Hušákovy spřízněnce. Současné vedení ČSTV, tolik nakloněné řediteli Sazky, několikrát veřejně kritizoval. Zejména kvůli zamrzlým tokům od loterijní společnosti.

Telička se hodlá angažovat i osobně, kandiduje na řadového člena výkonného výboru. „K čemu bych chtěl přispět, je, aby nebyl zvolen někdo, kdo bude pokračovat v kurzu současného vedení, nebo bude reprezentantem některých politických a lobbyistických zájmů,“ sdělil Telička již dříve webu motejlek.com.

Třetím kandidátem na předsedu ČSTV je Stanislav Pešát. Vlivného muže evropské kulturistiky nominoval Svaz kulturistiky a fitness České republiky.

Pokud bude předsedou ČSTV zvolen Kořan, zůstane Hušák v Sazce naprosto neomezeným pánem. Potvrzení tohoto stavu by pak mohlo proběhnout už na konci května, kdy se uskuteční valná hromada Sazky.

Nového předsedu nečeká nic příjemného. Svaz je po rozpuštění většiny objemu rezervního fondu v těžké financní situaci. Vedení proto navrhuje vytvoření takzvaného přísně zúčtovatelného překlenovacího vnitřního úvěru.
-mot-

Předcházející článek

Nejvyšší soud ČR nepracuje?

Následující článek

Třiapadesátiletý zemědělský magnát Gabriel Večeřa zcela pohltil Agro-Měřín