Německá Edscha je v platební neschopnosti. V Česku je ohroženo více než 450 pracovních míst

V německé společnosti Edscha začal úřadovat insolvenční správce Jörg Nerlich. Firma, která je předním výrobcem střech kabrioletů, dveřních systémů, pedálů nebo ručních brzd,  je bez peněz. Platební neschopnost se týká patnácti poboček v osmi evropských zemích. Závody v Americe a Asii zatím dotčeny nejsou. Edschu přestal financovat její majitel, kterým je americká private equity skupiny Carlyle Group. V minulosti pro ní pracovali například George Bush starší nebo John Major.

Zasaženy jsou i dvě české a dvě slovenské dcery. V České republice jde o společnosti Edscha Bohemia a Edscha Tools. První z nich ještě v polovině loňského roku zaměstnávala přes 400 lidí. Za poslední účetní období utržila přes 1,9 miliardy korun a vydělala 158 milionů po zdanění. Podíl ve firmě byl v roce 2005 zastaven ve prospěch HVB Banque Luxembourgh. Tovární haly v Kamenici nad Lipou na Českomoravské vrchovině pak byly v zástavě české UniCredit Bank Czech Republic. Mnohem menší Edscha Tools měla ještě nedávno v Dolním Skvýchově u Jindřichova Hradce přes 60 zaměstnanců.

Osud českých a slovenských poboček je nejistý. Rozhodně insolvenční správce. Edscha, která byla založena už v roce 1870, je dodavatelem téměř všech evropských automobilek, včetně Škody Auto a kolínské TPCA.  Mnohé o jejím budoucím osudu naznačil mluvčí německé automobilky BMW. Agentuře Reuters řekl, že se firma vždy snaží pomoci svým dodavatelům, ale v případě Edschy to už prý není možné.

Ještě loni v polovině roku si přitom společnost vedla velmi dobře. Během posledního čtvrtletí se ale její tržby propadly o téměř dvě třetiny. Podobný osud čeká stovky dalších evropských společností. Nezaměstnanost v některých zemích dosáhne hrozivých rozměrů.

-mot-

Předcházející článek

J&T couvá ze zdravotnictví, už to stálo hodně peněz

Následující článek

Penta se definitivně pustila do budování okenářského holdingu. Další kořistí by se měla stát slovenská firma NOVES okná