Penta se definitivně pustila do budování okenářského holdingu. Další kořistí by se měla stát slovenská firma NOVES okná

Slovensko-česká private equity skupina Penta Investments je blízko převzetí společnosti NOVES okná, předního slovenského výrobce plastových a hliníkových oken, dveří, rolet, sítí proti hmyzu a parapetů. K dokončení obchodu chybí splnění několika málo podmínek. Firmu ze Spišské Nově Vsi vlastní z devadesáti procent František Vartovník starší, zbytek drží František Vartovník mladší. NOVES v roce 2007 utržil přes dvacet milionů eur. Loňský plán počítal s růstem na téměř 27 milionů eur. Transakci začal na konci ledna posuzovat slovenský antimonopolní úřad.

Pro Pentu jde o další akvizici v oboru výroby oken. Na podzim se dohodla na převzetí polské dvojky Okna Rąbień. Koupě společnosti s více než 500 zaměstnanci a ročními tržbami mezi 50 až 60 miliony eur Pentu vyjde na desítky milionů eur.

Investiční skupina, která letos přesunula svoji centrálu do Prahy, je přesvědčena, že výroba oken bude krizí postižena méně než jiné obory a chce se stát regionální jedničkou. Počítá proto s nákupy dalších společností v zemích střední a východní Evropy. Může si to dovolit. Po prodeji pozemků na pražské Ruzyni je při penězích (miliardách).

Do budování okenařského holdingu se jako první z finančních skupin pustila Wood & Company Financial Services. Pod hlavičkou Window Holding dnes fungují firmy Vekra, Otherm, Top Wood Windows a jejich dceřiné podniky. Jen za Vekru, která je srovnatelně velká jako Okna Rąbień, zaplatila téměř miliardu korun.

-mot-

Předcházející článek

Německá Edscha je v platební neschopnosti. V Česku je ohroženo více než 450 pracovních míst

Následující článek

Loňské nekonsolidované tržby Agrofert Holdingu Andreje Babiše dosáhly rekordních 138 miliard korun