NWR letos vydělá o mnoho miliard korun méně než v loňském roce

Akcionáři černouhelné skupiny New World Resources budou muset letos počítat s mnohem horšími výsledky než loni. Oznámená výše dividendy, která je podstatně nižší, než se předpokládalo, to je jednoznačně potvrzuje. Vedení firmy zřejmě při jejím stanovení vycházelo z cen uhlí a koksu pro letošní rok.

Nasmlouvaná cena jedné tuny klíčového koksovatelného uhlí propadla na průměrných 91,5 eur z loňských 137 eur. Koks se zřítil ze 302 na 230 eur. Cena u této cenné komodity je navíc garantovaná jenom pro první tři měsíce letošního roku. Očekává se, že jednání s odběrateli budou velmi „úporná“. Patrně dojde k dalšímu poklesu. Zvýšení ceny u energetického uhlí z 69 na 79 eur je sice dobré, ale v celkových objemech poměrně marginální.

Firma bude muset výraznému poklesu cen čelit snižováním nákladů. V tomto směru zatím přišla pouze s nic moc neříkajícím tvrzením, že náklady na jednu tunu vyrubaného uhlí chce dostat pod loňskou úroveň 74 eur. Žádné bližší podrobnosti sděleny nebyly.

Pokles cen uhlí a koksu povede k výraznému propadu letošních tržeb. Ale to zdaleka není všechno. Příjmy společnosti dále sníží očekávaný útlum těžby a prodeje uhlí v řádu procent. NWR navíc počítá s třetinovým poklesem produkce koksu, který má zdaleka nejvyšší přidanou hodnotu.

Výše popsané skutečnosti budou mít za následek enormní propad zisku. Rozhodně půjde o částku v řádu mnoha miliard korun. Přesto cena akcie ve výši 66 korun neodráží férovou hodnotu společnosti, která je v každém případě vyšší.

-mot-

Předcházející článek

Nevídané: Tržní kapitalizace NWR je nižší, než kolik měla na konci roku 2008 na účtech

Následující článek

Zentiva zmizí z burzy, Sanofi-Aventis má už 94 procent