Nevídané: Tržní kapitalizace NWR je nižší, než kolik měla na konci roku 2008 na účtech

Černouhelná společnost New World Resources dnes oznámila obří zisk. A to přitom prodala o 836 tisíc tun uhlí méně než v roce 2007. Podle neauditovaných předběžných výsledků loni majitel tuzemské OKD vydělal 352 milionů eur po zdanění. Při současném kursu jde o deset miliard korun. Akcie NWR se přesto propadly na burze v Londýně o 7,5 procent a v Praze o zhruba šest procent.

Tržní kapitalizace společnosti se momentálně pohybuje kolem 17,5 miliard korun. Vzhledem k veškerým firemním ukazatelům ke konci roku 2008 jde o mimořádně nízkou hodnotu. NWR měla na firemních účtech (cash on hand – stav hotovosti) 679 milionů eur, což představuje více než devatenáct miliard korun. Znamená to tedy, že investoři si cení NWR na méně, než kolika disponovala penězi a peněžními ekvivalenty před necelými dvěma měsíci. To je poměrně unikátní záležitost. Dokonce i EBITDA za loňský rok je o více než deset procent vyšší než aktuální tržní hodnota.

Investory jakoby naprosto nezajímaly výsledky za loňský rok. Zásadními se staly nasmlouvané ceny uhlí a koksu pro letošní rok a výše dividendy.

Majoritním vlastníkem NWR je s 64 procenty RPG Industries, v níž drží 81 procent RPG Partners. Vlastníky této společnosti navenek zastupují především Zdeněk Bakala a Peter Kadas.

-mot-

Předcházející článek

Orco spadlo na 112 korun, přesto je stále příliš drahé

Následující článek

NWR letos vydělá o mnoho miliard korun méně než v loňském roce