Omezení spotů na Nově a menší odkupy srazily prodej deníku MF Dnes na historické minimum

Ještě nikdy od doby, kdy je v České republice seriozně ověřován náklad prodaného tisku (od března 1993), neprodával deník Mladá fronta Dnes tak málo výtisků, jako letos v lednu. Měsíční průměr se meziměsíčně propadl o 19 tisíc a meziročně dokonce o hrozivých 38 tisíc výtisků.

MF Dnes letos v lednu vykázala průměrný prodej ve výši 262 697 výtisků. Druhé historicky nejhorší měsíční číslo za posledních šestnáct let je z loňského března, kdy prodej dosáhl 281 090 výtisků. Úterní vydání se dokonce propadlo pod hranici 210 tisíc. Výsledný průměr zachránil čtvrtek, kdy v MF Dnes vychází příloha s televizním programem. V lednu tento den dosáhl průměrný prodej téměř 408 tisíc.

Podle zjištění webu motejlek.com za poklesem prodeje stojí především výrazně omezení reklamních spotů na Nově. Společnost Mafra, která je vydavatelem MF Dnes si prostě vyhodnotila, že se jí propagace na Nově v takovém rozsahu nevyplatí. Jestli to bylo rozumné rozhodnutí, ukáže budoucnost. Otázkou také je, jestli bylo co propagovat.

Dalším důvodem poklesu je takzvané omezení odkupů. Při nich jde o to, že si někteří klienti koupili část denního výtisku MD Dnes, třeba pro svoje zákazníky. Mezi nejčastější „odkupce“ patří především aerolinie.

Došlo ale i k úbytku čtenářů. Jeho výše ale nedosahuje ani pěti procent. Reálně by mohlo jít zhruba o tři procenta.

Vydavatelství Mafra prezentuje MF Dnes jako největší seriózní noviny v České republice. Na nejprodávanější deník, kterým je Blesk z dílny Ringieru, v lednu ztrácely největší domnělé seriózní noviny více než 161 tisíc výtisků denně.

V České republice zajišťuje ověřování nákladu tisku ABC ČR (Audit Bureau of Circulations – Kancelář ověřování nákladu tisku.
-mot-

Předcházející článek

Tykačovci si vyšlápli na Hochtief CZ, s velkou stavební firmou bylo zahájeno insolvenční řízení

Následující článek

Silně zadlužená Sazka obdržela od Standard & Poor`s negativní výhled