Silně zadlužená Sazka obdržela od Standard & Poor`s negativní výhled

Zneklidnění se objevilo v posledním hodnocení Sazky, dominátora českého loterijního byznysu. Ratingová agentura Standard & Poor´s jí sice na konci ledna potvrdila korporátní rating na stupni B+, ale výhled změnila ze stabilního na negativní. Nejde sice o žádnou katastrofu, ale příjemné to rozhodně není. Slovo negativní prostě nepůsobí dobře.

Standard & Poor´s zmiňuje obavu týkající se finanční flexibility Sazky, naznačuje možné problémy v oblasti splácení krátkodobých závazků, nesplnění ukazatele EBITDA v roce 2008. Agentura zároveň připouští, že pokud Sazka v příštích dvanácti měsících ukazatel vylepší, může stabilní výhled opět získat.

Sazka je poměrně značně zadlužená. Na konci loňského září měla závazky v celkové výši 10,7 miliard korun. Je to zhruba sedminásobek její roční EBITDA. V dnešních poměrech jde o nadstandardně vysoké číslo. Momentálně je pro banky financující velké podniky a korporace přijatelná výše dluhu ve výši tří, maximálně 3,5 násobku EBITDA. Ze strany bank se proto dá očekávat zvýšený tlak na to, aby loterijní firma snížila svůj dluh. Sazka ale není v příliš silné peněžní pozici. Výše krátkodobých peněžních prostředků, které měla na konci loňského září na účtech, dosahovala pouhých 127 milionů korun. Lidově řečeno, žije „z ruky do huby“.

Standard & Poor´s dále zmiňuje některé zajímavé detaily. Například jde o nepravidelné výhry v klíčové hře Sportka, které vedou k nízkým jackpotům, což poté nepřitahuje takovou pozornost sázkařů. Agentura dodává, že Sportka se v roce 2007 podílela 77 procenty na provozním zisku celé Sazky.

-mot-

Předcházející článek

Omezení spotů na Nově a menší odkupy srazily prodej deníku MF Dnes na historické minimum

Následující článek

Americký Forbes minimálně trojnásobně nadhodnotil majetek Petra Kellnera