Orkla nakonec dorovnala nabídku Číňanů a J&T a kupuje Hamé

Ještě ve druhé polovině října to vypadalo, že novým majitelem paštikářského koncernu Hamé se stane konsorcium tvořené čínským konglomerátem CEFC (80 %) a strukturami kolem J&T (20 %), které tehdy nabídlo za firmu 175 milionů eur. V té době to bylo výrazně více, než norská Orkla. Čínané se pokoušeli transakci podepsat v době návštěvy premiéra Sobotky v Číně. Lotyšsko-islandští prodávající za zrychlení procesu požadovali více než desetiprocentní navýšení ceny, což Číňané odmítli. Spíše ale šlo o záminku, jak se tak trochu nežádoucího kupce zbavit a vrátit do hry Orklu. Nakonec se tak stalo. Orkla dorovnala na 175 milionů eur a stane se novým vlastníkem Hamé. Od samého začátku prodejního procesu byla preferovaným kupcem. V České republice již vlastní firmu Vitana.

Celý koncern Hamé loni utržil 5,5 miliard korun, EBITDA překročila 500 milionů korun. V sortimentu dominují trvanlivé a chlazené masové, zeleninové a ovocné výrobky. Konkrétně jde především o paštiky, konzervy, kečupy, kojeneckou stravu, nakládané okurky, kysané zelí či marmelády. Nejznámnější značky představují Hamé, Otma, Májka, Znojmia, Hamánek, Veselá pastýřka nebo Vasco de Gama. Před lety se Hamé pustilo do výroby a prodeje baget.

Tíživý moment představuje Rusko, kde skutečná EBITDA zaostává za plánovanou o zhruba 70 procent. V penězích jde o cirka sto milionů korun.
-mot-

Předcházející článek

Kvíz číslo LIII o celoroční předplatné motejlek.com

Následující článek

Agromagnáti od řeky Jihlavy letos dokončili už pět akvizic