Oszkár Világi a Ján Sabol – ťažké váhy slovenského biznisu

Týchto dvoch slovenských miliardárov spája nielen spoločný biznis, ale v ich obchodnej stratégii je možné odhaliť aj významnú paralelu.

Petrochemický kolos Slovnaft, ktorého predstavenstvu šéfuje Oszkár Világi, kupuje biopalivá už niekoľko rokov od akciovky Meroco. No Slovnaft nie je jej jediným odberateľom, Meroco dodáva značné množstvá biopalív aj matke Slovnaftu, maďarskému koncernu MOL. Kontrakt Meroca vyzerá byť dlhodobo udržateľný, kedže Slovnaft do firmy vstúpil ešte v roku 2006 a dnes vlastní štvrtinu jeho akcií.

Spoločnosť Meroco ovláda majoritne skupina práve okolo spomínaného Jána Sabola, ktorý býval štátnym tajomníkom slovenského ministerstva hospodárstva. V časoch vrcholiaceho napätia v prvej Dzurindovej vláde bol koaličným partnerom svojej vlastnej strany obvinený okrem iného aj z manipulovania mimoriadneho valného zhromaždenia Slovenských elektrární, či politického lobbingu v prospech sebe spriateľených firiem.

Dnes aktivity oboch mužov, mimochodom obaja sú doktormi práva, zastrešujú ich advokátne kancelárie. Kým Oszkárovi Világimu patrí štvrtinový podiel vo firme s názvom Ružička Csekes, Ján Sabol vlastní oficiálne viac ako 47 percent spoločnosti G. Lehnert.

Zaujímavosťou je, že na webovej stránke poskytovateľa právnych služieb Ružička Csekes, sa z piatich partnerov spomínajú len štyria, chýba práve Oszkár Világi. Môže to súvisieť s faktom, že jeho meno bolo zneužité pri vnútrostraníckom boji v Strane maďarskej koalície, ktorá bola najstabilnejšou súčasťou oboch Dzurindových vlád. Úspešný vyzývateľ v boji o predsednícku stoličku atakoval dlhoročného predsedu práve jeho údajným napojením na Világiho.

Világiho aktivity ani zďaleka nekončia Slovnaftom. Venuje sa aj realitám, je obrovským pozemkovým vlastníkom na južnom Slovensku. Spolu s Erikou Csekes, ktorá drží v Ružička Csekes rovnaký podiel ako on sám, figurovali v značnom množstve firiem. Hviezda tejto nenápadnej dámy, kedysi poradkyne prezidenta Havla žiari stále viac, je napríklad v dozornej rady Slovenských lodeníc Komárno a bola prepojená aj na maďarského developera Trigranit, aktívneho v Bratislave.

Majetok Jána Sabola tiež nie je práve zanedbateľný. Podľa informácií webu motejlek.com ovládal pred prepuknutím krízy majetok v úctihodnej výške 3,5 až 6 mld. slovenských korún. Predovšetkým ide o firmy Meroco, Enviral, Envico, Slovenské liehovary a likérky, St. Nicolaus, SLK Turčianské Teplice, Stredoslovenské žriedla a Slovenské pramene a žriedla. Hovorí sa, že okolo roku 2000 mu Coca-Cola ponukla za minerálku Budiš 1 mld. Sk. Sabol odmietol. Sabolovo zameranie je zjavné – lieh, biopalivá a minerálka Budiš. To sú zásadné aktíva. Dobrý vzťah má s Jozefom Špirkom z Penty.

Ján Sabol a jeho skupina sa okrem biopalív, nápojov, či realít, najnovšie pustila do výstavby solárnych elektrární. Solárne elektrárne sa v náväznosti na európske subvencie, stávajú módnym hitom v investovaní. Na Slovensku postupne striedajú tradičné ovocné sady, sady slnečných kolektorov, ale o tom až niekedy nabudúce.
-mad-

Předcházející článek

Zatím jenom mírná předehra před válkou o cenu uhlí pro Elektrárny Opatovice

Následující článek

Tůma končí jako guvernér, už bylo na čase