Zatím jenom mírná předehra před válkou o cenu uhlí pro Elektrárny Opatovice

Poslední škádlení mezi těžební skupinou Czech Coal a Energetickým a průmyslovým holdingem je pouhou lapálií ve srovnáním s tím, co přijde v nejbližším letech. V roce 2015 totiž skončí stávající kontrakt na dodávky mosteckého uhlí pro Elektrárny Opatovice. Východočeský zdroj odebírá od Czech Coalu na základě kontraktu z roku 2002.

V současné době jsou podmínky příznivější spíše pro Opatovice, které odebírají téměř jednu osminu roční těžby Czech Coalu. V loňském roce platily za jedno gigajoule 31,22 korun plus 12,50 korun za dopravu. Pro letošní rok platí cena 32,74 korun plus deset korun za dopravu. Díky platnému cenovému vzorci, by příští rok měla cena za gigajoule mírně poklesnout.

Současný kontrakt pochází z doby „před Pavlem Tykačem“. Po jeho vstupu do mosteckého těžaře v roce 2006 začala firma mohutně tlačit na vyšší ceny. Dá se proto očekávat, že cenová nabídka Czech Coalu pro období od roku 2016 bude diametrálně odlišná od současné smlouvy. První nástřel by se mohl pohybovat někde nad hranicí 65 korun za gigajoule. Možná i výše. To by pro Opatovice znamenalo obrovský tlak na ziskovost společnosti. Předloňské 3 miliardy korun před zdaněním by se staly pouhou vzpomínkou.

Opatovice ale nemají příliš mnoho příležitostí najít jiného dodavatele. Severočeské doly těžkou najdou volnou kapacit. Sokolovská uhelná už pro Energetický a průmyslový holding uvolnila uhlí v případě United Energy. Pro Opatovice už ho prostě mít nebude. Dodávky z německého Mibragu, na kterém bude mít Danielem Křetínským vedená skupina poloviční podíl, jsou dosti komplikované. Východočeská elektrárna je daleko, se spalováním uhlí s jiným chemickým složením jsou spojeny vícenáklady (vyšší obsah síry znamená vyšší spotřebu vápence).

Nejlepší variantou pro Elektrárny Opatovice je tedy mostecké uhlí za rozumnou cenu. Momentálně ale není podobný scénář reálný. Czech Coal navíc určitě nezapomněl, jak Křetínský Tykačovi a spol. Opatovice brilantně vyfoukl. Vendeta ale nemusí být sladká. Šéf EPH ukázal v případě United Energy, že si umí dobře poradit i ve velmi těžkých situacích. Kromě toho má silné spojence. Kromě spoluakcionářů (PPF, J&T), jde zejména o polostátní energetický holding ČEZ.
-mot-

Předcházející článek

Další fúze v rámci Agrofert Holdingu, masokombináty se vrátily do zisku

Následující článek

Oszkár Világi a Ján Sabol – ťažké váhy slovenského biznisu