Padl šéf BHP Billiton, největší světové těžební skupiny

Padesátiletý Marius Kloppers v květnu končí jako výkonný ředitel BHP Billiton, světového těžaře číslo jedna. Na začátku října firmu opustí navždy. Jeho nástupcem se stane o pět let starší Andrew Mackenzie, jenž pro BHP Billiton pracuje od listopadu 2008. Zkušenosti sbíral v BP a konkurenčním kolosu Rio Tinto.

Jihoafričan Kloppers se postavil do čela BHP Billiton na začátku října 2007. Okamžitě spustil hon na konkurenci. Za Rio Tinto nabídl zhruba 150 miliard dolarů. Z akvizice sešlo. Následně se pokusil o další násilné převzetí. Se čtyřiceti miliardami USD neuspěl u akcionářů kanadského Potash Corporation of Saskatchewan, světové jedničky v potaši.

Největší světové těžební korporace v současné době procházejí bouřlivým obdobím. Klesají jim zisky, odepisují miliardové investice do velkých projektů a vyměňují ředitele, kteří nastoupili do čela v roce 2007. Nedávno padl Tom Albanase, ředitel Rio Tinto, jehož vystřídal Sam Walsh. Na odchodu je i Cynthia Carroll, šéfka Anglo-American, kterou v dubnu nahradí Mark Cutifani.
-mot-

Předcházející článek

František Savov se má čile k světu, tentokrát možná vstoupil na tuzemský polygrafický trůn

Následující článek

NWR se dotkla dna, stále ale sní svůj polský sen