NWR se dotkla dna, stále ale sní svůj polský sen

Nízké ceny uhlí a převis nabídky nad poptávkou loni srazily holandskou těžařskou firmu New World Resources (NWR), vlastnící doly OKD, do ztráty milionu eur. Společnost si sice ještě udržela provozní zisk, do červených čísel ji ale poslední den loňského roku definitivně poslalo přecenění zásob, což představovalo 15 milionů eur mínus.

Obrovský převis zásob energetického uhlí, představujícího 49 procent prodejů NWR, je způsoben nadměrnou nabídkou v středoevropském regionu. Stejně špatná je situace s koksovatelným uhlím, podílejícím se v NWR na těžbě 51 procenty. Loni se dramaticky propadla jeho cena a její lehké zvýšení v prvním letošním čtvrtletí na 103 eur za tunu zdaleka nevytváří prostor pro ziskovou marži. Za těchto okolností těžařská firma výrazně upravila své investiční plány, včetně pozastavení projektu těžby v polském dole Dębieńsko, na němž kdysi spoluvlastník NWR Zdeněk Bakala postavil legendu pro úspěšné IPO.

Přesto i letos bude společnost do Dębieńska investovat zhruba 10 milionů eur. Jak vysvětlil finanční ředitel Marek Jelínek, jde o nákup pozemků, na něž by NWR v dubnu vypršela opce. Je tedy jasné, že úplně odepsat polskou investici se společnosti nechce. „Pořád tam vidíme velikou atraktivitu a návratnost. Jak ale vidíte z našich výsledků, nejsme v situaci, že bychom mohli nyní začít s velkými investicemi,“ řekl Jelínek. Odhadovaná výše investic v Dębieńsku variovala v různých obdobích od 500 milionů eur až přes miliardu.

Akcie NWR po oznámení výsledků okamžitě propadly o osm procent, následně polovinu ztráty smazaly.
-pes-

Výsledky NWR (v milionech eur)
2012 2011
Tržby 1299 1632
Výnosy 1178 1506
EBITDA 222 481
Provozní zisk 62 312
Čistý zisk/ztráta -1,2 130

Předcházející článek

Padl šéf BHP Billiton, největší světové těžební skupiny

Následující článek

Česká společnost RWE Grid Holding vyplatí akcionářům 10,5 miliard korun