Pavlu Tykačovi učarovaly předražené telefonní nemovitosti druhé a třetí třídy

Svérázný investor Pavel Tykač stál v pozadí jednoho z největších realitních obchodů loňského roku. Za více než 4 miliardy korun koupil balík nemovitostí od telefonní firmy Telefónica O2 Czech Republic. Webu motejlek.com to potvrdilo několik předních investorů a developerů. Tykač nakupoval v době, kdy ceny byly na vrcholu. Tedy hodně draze.

Akvizice zhruba 300 budov druhé, třetí a dalších tříd o rozloze 630 tisíc metrů čtverečních představuje umrtvenou a nyní rozhodně ztrátovou investici. Telefónica O2 CR prodávala budovy několik let, ale nedostala žádnou jinou zajímavou nabídku.

Kupcem nebyl přímo Tykač nebo s ním zřetelně propojený podnik, ale společnost Bohemia Real Estate Investments. Na pražské burze kotovaná Telefónica O2 Czech Republic na svých webových stránkách tvrdí, že kupující firma se zaměřuje na střednědobé a dlouhodobé investice v oblasti prodeje a zpětných pronájmů nemovitostí. Ve zprávě je i řada dalších hloupostí. Bohemia Real Estate Investments byla založena v květnu 2007 Petrem Čížkem a za celý rok nevykázala žádný reálný byznys. Ten přišel až po roce a hned za více než 4 miliardy.

Čížkova vlastnická dočasnost skončila loni v létě, kdy se jediným majitelem Bohemia Real Estate Investments stala panamská Bohemia Real Estate. O Tykačovi je známo, že Panama mu není lhostejná.

Telefónica O2 Czech Republic zřejmě nechtěla přiznat, že kupcem je Tykač, který se v té době soudil s její španělskou matkou. Možná to nevěděla. Za zmínku stojí, že minulý týden mělo proběhnout další soudní stání ve při, v níž Tykačova kyperská firma Venten Management žaluje španělskou Telefóniku o více než 850 milionů korun. Soud byl ale zrušen. Autorovi článku to sdělil Radim Novotný, jenž případ soudil.

Tykač se v nemovitostech rozhlíží delší čas. Zajímal se například o vstup do některých projektů skupiny Sekyra Group a dalších developerů. Dlouhodobě investuje do nákupu půdy a pozemků v okolí rodných Čelákovic (Záluží, Nehvizdy).
-mot-

Předcházející článek

GM: Nejhoršího šéfa střídá snad ještě horší

Následující článek

Velká chomutovská čalounická firma Novak CV je v úpadku