Velká chomutovská čalounická firma Novak CV je v úpadku

Společnost Novak CV je přímo ukázkovým příkladem, jak může závislost na automobilovém průmyslu skolit i podnik, který v posledních letech generoval mnoha set milionové tržby a vedl si velmi dobře. Jiří Novák se ale zachoval solidně a na vlastní firmu navrhl prohlášení insolvence, s návrhem reorganizace. Jako důvod pádu uvedl finanční a úvěrovou krizi, postup úvěrujících bank, nestabilní kurs koruny, ztrátu zakázek v důsledku změn kursu koruny, nedostatek financí.

Společnost Novak CV ještě v roce 2007 zaměstnávala 460 lidí, obrat dosáhl 520 milionů. Loni to bylo stále solidních 424 milionů. Aktuálně má 155 zaměstnanců a výši majetku vyčíslila na 208 milionů. Více než 45 procent z toho představují pohledávky. Firma tvrdí, že má zakázky, ale není schopná je profinancovat. Disponuje přitom moderním výrobním zařízením.

Společnost vyrostla na průmyslovém čalounění a šití pro výrobce sedadel v hromadné dopravě, automobilovém průmyslu, zdravotnictví, kosmetice, wellness. Mezi zákazníky patří také producenti kancelářského zařízení nebo nábytkářství.

Novak CV je typickým českým podnikem. Podobných jsou stovky a stovky a většinu z nich čeká boj o holou existenci. Další návrhy na insolvenci budou docházet na soudy v obrovských objemech. Tento rok bude rokem úpadků, bankrotů a insolvencí. Bohužel.
-mot-

Předcházející článek

Pavlu Tykačovi učarovaly předražené telefonní nemovitosti druhé a třetí třídy

Následující článek

Šéf Peugeotu dostal padáka, automobilku má zachránit ocelář