Penta bojuje o majoritu ve Veropharmu, přední ruské farmaceutické společnosti

Největší ruský lékárenský řetězec Pharmacy Chain 36.6 prodává téměř 52 procent ve farmaceutické společnosti Veropharm (Věrofarm). Podle seriózního a dobře informovaného deníku Kommersant patří mezi hlavní zájemce slovensko-česká private equity skupina Penta. Dalšími jsou německá Stada Arzneimittel, Capital Growth Asset Management, rakouský Invest a Russia Partners Management.

Nalezení nového majoritního vlastníka by mělo podle prodávajícího skončit už v březnu. Současná tržní kapitalizace celého Veropharmu se pohybuje kolem 120 milionů dolarů. Ještě před rokem to bylo 550 milionů.

Penta v posledních měsících ústy svých šéfů několikrát prohlásila, že je připravena využít nízkých cen a nakupovat zajímavá aktiva. Veropharm mezi ně rozhodně patří. Výrobce generik, onkologických léků nebo leukoplastí v loňském roce utržil 171,6 milionů USD, za prvních devět měsíců vydělal 26,4 milionů dolarů po zdanění. Zadlužení firmy se pohybuje těsně nad hranicí dvaceti milionů.

Společnost s necelými třemi tisíci zaměstnanci a továrnami ve Voroněži, Bělgorodu a Pokrovu byla založena v roce 1997. Na burze se s firemními akciemi obchoduje od dubna 2006. Majoritu stále drží Pharmacy Chain 36.6, minoritní akcionáři dohromady drží 48 procent. Výkonnou ředitelkou je od loňského ledna třiačtyřicetiletá Marina Vladimírovna Pěnková.

Tažení Penty ruským trhem zatím neskončilo žádnou akvizicí. Loni v březnu už bylo na spadnutí převzetí maloobchodního řetězce Semja za 150 milionů dolarů. Penta se také zajímala o finanční holding AntantaPioglobal.

Pokud ale v Rusku vydrží, může v současné době nakupovat atraktivní aktiva za velmi zajímavé ceny. Veropharm na první pohled takovou perlu skutečně představuje.

-mot-

Předcházející článek

Majitel Novy v posledním čtvrtletí prodělal 7 miliard korun, akcie prudce posilují

Následující článek

Televize Nova loni zvedla tržby na 7,3 miliard korun, EBITDA přesáhla 4 miliardy*