Penta přebírá otěže Empiku, skupiny s ročními tržbami téměř 20 miliard korun

Penta Investments se definitivně stala akcionářem společnosti Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion (dále NFI Empik). Její investiční ředitel Jozef Janov byl zvolen do dozorčí rady polského smíšeného holdingu. Penta chce spolu s lucemburskou Eastbridge vykoupit ostatní akcionáře a stáhnout NFI Empik z burzy. Nabídka za jednu akcii ve výši 10,38 zlotých je zhruba deset procent nad aktuální burzovní cenou a oceňuje polskou firmu v přepočtu na 6,5 miliard korun.

Penta v současné době drží spolu s Eastbridge kolem šedesáti procent. První podaná nabídka ostatním akcionářům, jako jsou penzijní fondy ING Otwarty Fundusz Emerytalny, AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK nebo Pioneer Pekao Investment Management, by měla vést k navýšení společného podílu na více než osmdesát procent. Následně může proběhnou squeeze out, důsledná restrukturalizace a následně prodej. Podíl Penty a Eastbridge by měl být cílově půl na půl.

NFI Empik je na polské poměry velká maloobchodní skupina se 750 prodejnami v zemích jako jsou Polsko, Rusko, Ukrajina, Slovensko, Německo, Rumunsko Turecko a Česká republika. Prodává především mediální a zábavní produkty, oblečení, obuv, hračky a doplňky pro děti, kosmetiku, provozuje jazykové kurzy. Klíčové subholdingy představují Empik a Smyk.
-mot-

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion (výsledky za rok 2011)
Tržby 19,3 miliard Kč
EBITDA 1,55 miliard Kč
EBIT 498 milionů Kč
Čistý zisk 273 milionů Kč
Aktiva 16,25 miliard Kč
Aktuální tržní kapitalizace 5,95 miliard Kč
Poznámka: pro přepočet na koruny použit kurs 1 PLN = 6 CZK

Předcházející článek

Šéfka galerie Vernon Monika Burian Jourdan zakládá investiční fond do umění

Následující článek

Cena Kupkových obrazů půjde na dvojnásobek