Šéfka galerie Vernon Monika Burian Jourdan zakládá investiční fond do umění

Majitelka a ředitelka pražské galerie Vernon Monika Burian Jourdan hodlá v nejbližší době rozjet investiční fond, postavený na uměleckých dílech. Tento způsob zhodnocování investic je v Česku dosud nevídaný.

„Podobné fondy existují třeba v Americe, bývá to ale spíš tak, že se dá dohromady deset lidí, koupí spolu Picassa a pak ho prodají. V Evropě jsou dva tři fondy v Luxembourgu, taky Deutsche Bank má investiční fond do umění, ale není to její obor, nemá dobré experty, aby ten fond zhodnocovali. Moje myšlenka je spojení expertů z oblasti umění a expertů z finančnictví, takzvaný fond kvalifikovaných investorů,“ řekla galeristka v rozhovoru pro motejlek.tv. Základní kapitál byl stanoven na dva miliony eur, Monika Burian Jourdan ale předpokládá, že hodnota bude už od počátku výrazně vyšší. Má totiž vyjednány akvizice děl světové špičky od Pabla Picassa, Salvadora Dalího či Francise Bacona.

Galeristka v tuto chvíli dokončuje jednání s investory, kteří ve fondu získají první podíly. Její očekávání jsou odvážná, roční zhodnocení si představuje kolem deseti procent. „Naše strategie je získávat díla za ceny o patnáct procent nižší, než jsou odhady aukčních síní a zahraničních expertů,“ plánuje.

„Ceny umění stále stoupají ze dvou důvodů. Je stále víc lidí, kteří mají větší finanční prostředky a chuť investovat. A zároveň na trhu ubývá těch nejkvalitnějších děl. Tím se dostáváme do situace, kdy i druhá liga začíná být zajímavá,“ vysvětluje svůj optimismus Monika Burian Jourdan.
-pes-

Předcházející článek

94 pro Janstu

Následující článek

Penta přebírá otěže Empiku, skupiny s ročními tržbami téměř 20 miliard korun