Petr Kellner prodělává na akciích CETV více než dvě a půl miliardy korun

V prosinci roku 2004 uzavřel Petr Kellner jeden z nejlepších obchodů. Za 529 milionů dolarů (tehdy kolem 12 miliard korun) a 3,5 milionů akcií prodal bermudské společnosti Central European Media Enterprises 85 procent skupiny kolem TV Nova. Akcie CETV tehdy měly hodnotu 3,15 miliard korun.

Kellner akcie stále drží. Nepříjemné je, že jejich aktuální tržní hodnota se pohybuje kolem 480 milionů korun. Znamená to, že český investor na nich po více než čtyřech letech tratí 2,67 miliardy korun, což představuje plných 85 procent. Přitom zdaleka nejde o jedinou Kellnerovu ztrátovou investici.

Akcie CETV prožívaly hvězdné chvíle na podzim roku 2007. Kellnerův balík měl tehdy hodnotu přesahující osm miliard korun.

Podle výroční zprávy CETV za rok 2008 jsou akcie napsány na jednu z přidružených společností firmy PPF a.s. „Toto množství akcií CETV vlastní společnost PPF Investments, což je entita nezávislá na PPF Group,“ říká k tomu Alexej Bechtin, tiskový mluvčí PPF Group. PPF Investments byla založena, aby spravovala Kellnerovy soukromé investice. Nyní je její činnost z dobře srozumitelných důvodů utlumována.

Vlastníkem zmíněného balíku CETV je zřejmě stále kyperská společnost Testora, která ho v roce 2005 získala od PPF (Cyprus). Testora vlastní 8,27 procent akcií CETV, které ale představují jen necelých 3,5 procent hlasovacích práv. Přesto je třetím největším akcionářem televizní skupiny. Větší podíly drží pouze CME Holdco (Ronald Lauder a Apax Partners) a FMR.

-mot-

Autor je akcionářem CETV.

Předcházející článek

Ředitel Zentivy Michal prodal poslední akcie, dostal za ně přes 1,5 miliardy korun

Následující článek

Orco podle očekávání profičelo pod 100 a pak i pod 90 korun