Pilsen Steel je na dně, ale majitel chce expandovat do Srbska

Ocelárny a strojírny Pilsen Steel jsou na pokraji krachu. Jejich majitel, Rus Igor Šamis, údajně velmi čile hledá řešení, vedle toho se ale ještě stíhá ucházet o riskantní akvizici v Srbsku.

Plzeňský podnik už podruhé v krátké době zastavil výrobu a svých víc než devět stovek zaměstnanců poslal na celozávodní dovolenou. Poprvé výroba ustala v červnu, podruhé na začátku července, i když oficiálně se nepracuje až od šestnáctého. Dovolená má skončit 6. srpna, ale jestli se obnoví výroba, je ve hvězdách.

Financující banka HSBC už v květnu Pilsen Steel zablokovala čerpání revolvingového úvěru s limitem devět milionů eur, z něhož podnik financoval provoz. Od té doby jsou ocelárny na dně a čelí mnoha insolvenčním návrhům. Vedení jednak zpochybňuje právoplatnost postupu banky, jednak hledá pomoc u dalších externích zdrojů. Před pár týdny se obrátilo na jednoho potenciálního českého partnera, od něhož chtělo finanční injekci a spolupráci při restrukturalizaci firmy.

V době, kdy problémy Pilsen Steel eskalovaly, vstoupil jejich majitel Igor Šamis, respektive jeho lucemburský holding United Group, do nějž vedle Pilsen Steel patří ještě ruská společnost Bummaš z Iževska, do tendru na koupi srbských oceláren Železara Smederevo. To také není podnik, který by zrovna kvetl. V roce 2003 jej získala od srbské vlády společnost U.S. Steel za 23 milionu dolarů, ale nebyl to pro ni úspěšný byznys. Nezvládala specifické balkánské prostředí, recesi ekonomiky a konkurenci levného importu. Letos v lednu jediné srbské ocelárny vládě za symbolický jeden dolar vrátila.
Nyní se o fabriku vedle United Group ucházejí také ukrajinské ocelárny Doněckstal a ruská ocelářsko-těžební UGMK. Srbská vláda už podruhé posunula termín oznámení budoucího strategického partnera. Má se tak stát 10. září.
-pes-

Předcházející článek

Pozor, šéfredaktor Blesku vysvětluje dějiny

Následující článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků má 343 jmen