Poláci chtějí prodat Energu svému PGE, rozhodne antimonopolní úřad. Zatím je proti

Polské ministerstvo státního pokladu dnes rozhodlo, že prodá 84,19 procent Energy společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna, s níž povede finální rozhovory. Třetí největší energetickou firmu v Polsku by tak měla získat tamější jednička. PGE nabídla za balík akcií 7,53 miliard zlotých. Dle aktuálního kurzu jde o 47 miliard korun. Nabídka druhého finalisty, kterým byl Energetický a průmyslový holding, byla o více než deset procent nižší.

O tom, jestli PGE skutečně Energu získá, definitivně rozhodne polský antimonopolní úřad. Jeho Předsedkyně Małgorzata Krasnodębska-Tomkielová ještě před dvěma dny důrazně zopakovala, že je proti tomu, aby došlo ke spojení PGE a Energy. Podle ní by nově vzniklý podnik získal tak silné postavení na trhu, že by došlo k omezení soutěže a byli tak poškozeni koncoví spotřebitelé. Zmínila také, že změnu svého stanoviska považuje za málo pravděpodobnou. Posilněná PGE by kontrolovala zhruba 60 procent polského energetického trhu.

Na polském webu se okamžitě objevily komentáře, které považují vítězství PGE za špatnou zprávu. Upozorňují zejména na fakt, že vlastně nejde o privatizaci, protože jednu státní firmu kupuje jiná státem kontrolovaná firma. Komentátoři také upozorňují, že PGE se finančně značně vyčerpá.
-mot-

Předcházející článek

Téměř 140 věřitelů přihlásilo pohledávky za padlým komoditním traderem Equus

Následující článek

Nenápadný stavební magnát má jen na firemních účtech téměř miliardu korun