Téměř 140 věřitelů přihlásilo pohledávky za padlým komoditním traderem Equus

Equus se v posledních letech vypracoval mezi největší obchodníky se zemědělskými komoditami, hnojivy, solemi. Skupina rostla, zakládala nové firmy a kupovala podniky, například Solné mlýny. Mateřská společnost a její čtyři hlavní dceřiné společnosti loni v souhrnu vykázaly obrat přes 4,4 miliardy korun. Samotný Equus se po úpravě loňských výsledky propadl do hrozivé ztráty 418 milionů korun.

Majitelé firmy Jan Halama, Pavel Bednář, Česlav Bialoň a Jaroslav Stošek se chtějí pokusit o reorganizaci společnosti. Zřejmě nejde o příliš reálný projekt. S největší pravděpodobností dojde k rozprodeji majetku a účastí. Některá aktiva by mohl získat Agrofert Holding Andreje Babiše. Ten už se ostatně o části Equusu v nedávné minulosti zajímal.

Věřitelé by nakonec mohli získat až stovky milionů. Hlavními jsou bankovní ústavy Komerční banka (138,9 milionů), ČSOB (96,5 milionů), UniCredit Bank Czech Republic (91,5 milionů) a GE Money Bank (86,8 milionů). Pohledávky dosud přihlásilo kolem 140 věřitelů z několika zemí. Jde například o pobočky takových kolosů jako jsou Cargill nebo Glencore.
-mot-

Předcházející článek

Komoditní titán Glencore International meziročně navýšil tržby o 55 procent

Následující článek

Poláci chtějí prodat Energu svému PGE, rozhodne antimonopolní úřad. Zatím je proti