Poláci nejsou spokojeni s nabídkou Bakaly a Rafaka

Polské ministerstvo státního pokladu mělo vyzvat Rafako a RPG Partners, aby doplnily nabídku na polovinu energetické skupiny Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin. Podle deníku Parkiet se ministerstvu také nelíbí nabídka za státní podíl. Oba fináloví zájemci údajně nabízejí kolem jedné miliardy zlotých. Představa státu se pohybuje kolem 1,2 až 1,5 miliardy.

Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin zahrnuje tři elektrárny a dva hnědouhelné doly. Zdroje zabezpečují zhruba jednu dvanáctinu výroby elektřiny v Polsku. Dvě elektrárny jsou ale hodně staré a budou vyžadovat obrovské investice, které budou rozhodně mnohem vyšší než zaplacená částka za státní podíl. Právě příslib investic je spolu s cenovou nabídkou klíčové pro rozhodnutí vlády.

Privatizovaná firma představuje velmi složité aktivum. Při stávajících cenách elektrické energie jsou dvě staré elektrárny ztrátové. Mají nízkou účinnost a nevýhodné servisní kontrakty. Hodnota státního podílu ve výši 50 procent je také srážena firemními stanovami. Ty dávají kontrolu nad skupinou holdingu Elektrim, který vlastní minoritních 47,05 procent. Elektrim ovládá dolarový miliardář Zygmunt Solorz-Żak. Jednání s ním budou velmi těžká, což může nakonec řadu investorů odradit. Solorz-Żak stojí za Rafakem.

Nekvalitní je i hnědé uhlí, které PAK těží ve dvou vlastních dolech. Má nízkou výhřevnost a při jeho těžbě je velmi nevýhodný skrývkový poměr. Jediným hodnotným aktivem je nová elektrárna – technicky zajímavý Pątnów II.
-mot-

Předcházející článek

Beran, magistr, Fána, sestra, E.ON Ruhrgas, SPP vyřízeno. Teď hurá na Světlíka

Následující článek

Stane se ArcelorMittal Ostrava filiálkou ArcelorMittalu Poland?