Poláci projevili zájem o NWR

Největší polský těžař uhlí Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) by mohl významně vstoupit do dění okolo společnosti New World Resources (NWR), jejímž hlavním aktivem jsou české černouhelné doly OKD.

Server intellinews.com citoval šéfa JSW Jarosława Zagórowskiho, který prohlásil, že firma „má potenciální zájem o akvizici NWR.“ Server ale zároveň uvedl, že si JSW zatím nemůže být jista postojem hlavního akcionáře, jímž je s 55 procenty polský stát.

Jedno je ale i bez toho jasné, současná kritická situace celého těžařského průmyslu v regionu nahrává nejsilnějším hráčům a JSW je na tomto poli ta nejtěžší váha. Právě teď je pro dravce nejlepší čas pohltit nejslabší kusy.

NWR se propadá do stále větší ztráty, loni skončila v mínusu 914 milionů eur (bez opravných položek 230 milionů) a její čistý dluh se vyšplhal na 625 milionů eur. Naopak JSW hospodaří stále v zisku. V roce 2013 zaznamenala sice také obří propad EBITDA, nicméně pořád to bylo výtečných 335 milionů eur.

JSW patřila loni mezi uchazeče o OKK Koksovny, které ale NWR nakonec prodala Metalimexu Petra Otavy. V tu dobu také Poláci vyloučili, že by se zajímali o celou NWR. Časy se ovšem mění.
-pes-

Předcházející článek

Téměř devět let starý článek: Bitva o OKD neskončila

Následující článek

JSW prý o NWR nestojí, zpráva si zatím stihla pohrát s akciemi