Polský ZAK už zase platí, Plachého Chemoprojekt pokračuje v práci

Na začátku loňského prosince motejlek.com informoval s odkazem na polský deník Parkiet o platebních problémech chemického koncernu ZAK (Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle). Mezi dvěma nejpostiženějšími věřiteli byla tehdy i česká společnost Chemoprojekt, kterou kontroluje miliardář Tomáš Plachý. ZAK by jí měl dlužit kolem 10 milionů eur (přes čtvrt miliardy korun). Česká společnost někdy v polovině listopadu 2009 práce na projektu pozastavila.

V posledních týdnech se situace chemičky zlepšila. ZAK začal splácet svoje závazky a Chemoprojekt se vrátil k práci. Krzysztof Jałosiński, předseda představenstva a generální ředitel potvrdil dnes Parkietu, že ZAK splatil drtivou většinu dluhu a nyní dluží už jen kolem 2 milionů eur. „Zaplatíme příští týden,“ řekl deníku Jałosiński a dodal, že následující faktura je splatná až koncem dubna.

Chemoprojekt získal předloni od polské chemičky kontrakt za zhruba 1,5 miliardy korun. Šlo o dodávku jednotky na výrobu kyseliny dusičné o denní kapacitě 900 tun a jednotky na výrobu amonitrátu (dusičnanu amonného) o denní kapacitě 1800 tun. Největším akcionářem polské společnosti je s osmdesáti procenty státní Nafta Polska.
-mot-

Předcházející článek

Avatar překonal hranici 2,5 miliard dolarů

Následující článek

Buddha-Bar Hotel Prague by v budoucnu mohl přejít z CPI Hotels pod BHP