Postav se Číně? Ale vždyť Američani už nic pořádně neumí

Sto deset let vévodily Spojené státy světové výrobě, až je loni z pomyslného trůnu sesadila Čína. Není divu, že návrat továren do Států – jak Američani hezky říkají „re-shore“ – je jedním z velkých patriotských témat volebních kampaní prezidenta Baracka Obamy a ještě více jeho protikandidáta Mitta Romneyho. Ale smůla, ať bude v Bílém domě příští čtyři roky jeden, nebo druhý, s obrácením trendu toho moc neudělá.

„Stand Up to China,“ „Postav se Číně,“ volá sugestivní videoklip, kterým republikán Romney otevírá tohle choulostivé téma. „Čína krade americké nápady a technologie. Všechno od počítačů až po stíhačky,“ říká se v něm. A je to prý vina Obamy: „Měl sedm šancí postavit se Číně, sedmkrát řekl ne.“

Je smutná pravda, že Obama, až příliš si vědomý téměř bilionového dluhu vůči Číně a dalších geopolitických souvislostí, kolem Říše středu našlapuje jak kolem medvědice s mláďaty. Romney by do toho šel rozhodně po hlavě bez ohledu na FED a diplomacii, jenže proti číslům je bezmocný a jako člověk z byznysu to určitě dobře ví.

Obama svůj cíl vrátit výrobu domů emotivně vyhlásil počátkem letošního roku při pravidelném skládání účtů v Kongresu. Uspořádal taky několik schůzek s vlivnými byznysmeny, kde to na ně zkoušel s vlasteneckou notou. Že je to ale spíš divadlo pro voliče, než reálná snaha, ukazuje příklad Applu. Americká chlouba má z každého svého iPhonu, který je totálním světovým bestsellerem, přes 400 dolarů čistý zisk. Dělník v čínské montovně Foxconnu, který iPhone vyrábí, si z každého kousku, prodávaného za 649 dolarů, přitom odnese jen 18 až 20 centů. Jenomže nízká cena práce už zdaleka není hlavním důvodem, proč Apple nemůže domů. Jakkoliv se kvalita čínských iPhonů pod obrovským tlakem nenasytné poptávky rapidně zhoršuje, Američani by tak sofistikovaný výrobek nebyli schopni vyrobit nejen levněji a rychleji, ale ani lépe. Abychom byli přesní, oni by ho nebyli schopni vyrobit vůbec.

Chybí jim techničtí profesionálové na všech úrovních od inženýrů až po dělníky. A také stroje a materiální zdroje. Celý výrobní řetězec, na jehož konci je nablýskaný telefon „designed by Apple in California“, je už dnes v Číně, těžbou vzácných kovů počínaje a výrobou všech komponentů konče. Podle New York Times nebožtík Steve Jobs krátce před svou smrtí Obamovi sdělil, že Apple se do Ameriky rozhodně nevrátí. Jeho nástupce Tim Cook je k plánům prezidenta smířlivější, snad by i pro „vyšší princip“ oželel tak skvělou marži, ale prostě nemůže.

Je-li na tom takto Apple, jemuž se dá aspoň vyčítat chamtivost, co pak firmy, které i s lacinou asijskou pracovní silou zápolí s maržemi kolem čtyř procent, jako třeba výrobci klasických počítačů HP nebo Dell? „Re-shore“ zkrátka není věcí politků, ale majitelů a akcionářů firem. A ti k němu nemají a v dohledné budoucnosti ani mít nebudou dostatečný důvod.
-pes-

Poznámka na okraj: Jak to vypadá kolem třetí hodiny odpolední před centrálou Apple v kalifornském Cupertinu? Na přilehlém parkovišti je pusto a prázdno.

Předcházející článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků má 354 jmen

Následující článek

Úspěch kunovického Evektoru: jeho „turbolety“ míří do ruského Krasnodaru