Úspěch kunovického Evektoru: jeho „turbolety“ míří do ruského Krasnodaru

Český výrobce letadel Evektor z Kunovic uzavřel velmi dobrý kontrakt. Ačkoliv jeho klíčový produkt, dvoumotorový turbovrtulový letoun EV-55 Outback ještě neprošel všemi potřebnými zkouškami pro uvedení do provozu, už má zajištěný odbyt na ruském trhu. Majitelé firmy Jaroslav Růžička, Libor Duchtík a Josef Vávra se na konci září dohodli s krasnodarskou leteckou společností AeroGeo na dodávce 29 kusů. Prvních devět strojů, určených k přepravě až devíti pasažérů, je podle smlouvy podepsané v Moskvě závazných, na zbylých dvacet, které mají být posupně dodány do roku 2020, je opce.

Kontrakt je pro Evektor velmi důležitý nejen proto, že při ceně 2,2 miliony dolarů za letoun v základní verzi jde o celkem výrazný počin směrem k návratnosti zhruba miliardové investice do jeho vývoje. Evektor má v Rusku velké plány a tato reference by je mohla posunout. S gubernátorem Uljanovské oblasti už v roce 2010 uzavřel „Dohodu o záměru“ na vybudování továrny u města Uljanovsk, v níž by se Outback vyráběl, zatím se ale projekt nedostal z papíru k činům. To má změnit nově založená ruská firma Vektor (brzy se nejspíš přejmenuje na Evektor Russia), v níž má český Evektor šedesát procent. Zbylých čtyřicet drží ruští společníci, kteří se zavázali sehnat ruský kapitál. Začátek výstavby továrny závisí na tom, jak budou úspěšní.

Společnost Evektor vznikla v roce 1991 a kromě letecké výroby a výzkumu se věnuje také automobilovému průmyslu, kde její vývojáři spolupracují zejména s koncernem Volkswagen. Víceúčelový letoun EV-55 Outback je v historii firmy suverénně největším projektem, na němž do jisté míry stojí budoucnost dosud ziskového kunovického výrobce. Jeden ze tří majitelů Jaroslav Růžička se po ruském zapuštění kořenů ohlíží i jinde, v současnosti je na delší cestě po Asii, kde hledá odbytiště.
-pes-

Předcházející článek

Postav se Číně? Ale vždyť Američani už nic pořádně neumí

Následující článek

motejlek.com Privátní banka roku 2012 bude vyhlášena 13. listopadu