Pradávná sázka na slunce vyšla, rožnovská firma sype

Sto padesát sedm milionů v čistém vydělala za poslední tři roky firma Solartec pětapadesátiletého průkopníka české fotovoltaiky Jaromíra Řeháka. Ačkoliv drtivý růst tržeb a zisku přišel právě v roce 2010, kdy v Česku vrcholil solární boom, není někdejší inženýr Tesly Rožnov klasickým „solárním baronem“, který by z ničeho nic skočil na fotovoltaicklou vlnu. Tomuhle úspěchu předcházelo dvacet let prokopávání solárních cest.

Rožnovskou firmu Solartec založili v roce 1993 někdejší technici Tesly Rožnov, která už na konci osmdesátých let vyvíjela solární články. Byl mezi nimi i Řehák, který nakonec firmu v roce 2003 po anabázi s investory Plynostav Pardubice holding a německým BluSun Systems majetkově ovládl. Jeho původní investice lehce přes deset milionů korun se bohatě vrátila. Firma, nabízející kompletní řešení solárních systémů a elektráren od výroby panelů přes logistiku až po kompletaci, se po průměrných letech minulé dekády v roce 2010 vyhoupla až k dvoumiliardovým tržbám. Čistý zisk v onom roce činil 92 milionů. To byl ale vrchol možností, následná prudká regulace české fotovoltaiky přibrzdila nové investice a firmy, jako je Solartec, vytlačila na cizí trhy.

V roce 2011 se tržby i zisk propadly na polovinu a v roce 2012 ještě hlouběji. Řehák je ale optimista, firma se chytla na Slovensku, na Ukrajině, v Rumunsku a Bulharsku. Už letos zase čeká tržby kolem miliardy korun a růst v dalších letech.

Na konci loňského roku Řehák společnost formálně přepsal na svého syna Matěje. Spolu s ním a ještě dcerou Adélou pak letos Solartec a přidružené dceřiné společnosti přetvořili v akciovou holdingovou strukturu.

Rozhovor s Jaromírem Řehákem, jinak též šéfem České průmyslové fotovoltaické asociace, přineseme na motejlek.tv v nejbližší době.
-pes-

Solartec (v mil. Kč)
rok tržby čistý zisk
2008 279 5
2009 264 5
2010 1989 92
2011 1103 59
2012 403 6

Předcházející článek

Rumunský experiment v CETV končí, za šest let firma pod Sarbem prodělala přes 1,1 miliardy USD

Následující článek

Reindustrializace Spojených států je velkou příležitostí pro zdatné české výrobce