Právní pomoc z Manu je tady, na Vinohradské třídě je hodně rušno

Do Prahy dorazila z Ostrova Man právní pomoc. Policie České republiky o ni požádala v souvislosti s trestním oznámením, které podala Česká národní banka. Oznámení centrální banky se týká některých transakcí z roku 2005, na nichž se měla podílet společnost Atlantik finanční trhy a její reální vlastníci.

Předního tuzemského obchodníka s cennými papíry vlastní přes různé firmy Karel Komárek prostřední, Pavel Šaroch a Miloslav Vyhnal. Vlastnický poměr je zhruba 66:17:17. O trojici se kvůli podezřelým obchodům s akciemi Unipetrolu a dalších společností zajímá policie.

Předminulý týden situaci kolem policejního vyšetřování a právní pomoci řešilo nové a staré vedení Atlantiku. Mezi oběma stranami došlo ke střetu. Noví lidí totiž s některými minulými obchody makléřské firmy nebyli zcela obeznámeni a nyní jsou překvapeni, co že se to vlastně děje. Nakonec bylo rozhodnuto, že jistými úkoly bude pověřen právník Topinka.

O došlou právní pomoc se zajímá především Pavel Šaroch, jeden z klíčových mužů skupiny KKCG, kterou vlastní rodina Komárkova. Na ostrově Man má totiž sídlo jeho společnost Speedywhiz, která se zmocnila obrovského množství akcií, jež dříve patřily klientům společnosti Atlantik finanční trhy.

Postižených zákazníků je více než deset a mohli být připraveni až o 1,5 miliardy korun. Minimálně jeden z nich vede proti Atlantiku finanční trhy arbitrážní řízení. Josef Helmich se dožaduje zhruba 150 milionů korun. Za zmínku stojí, že jeho arbitrem u rozhodčího řízení je v posledních měsících velmi slavný Milan Kindl.

Z došlé právní pomoci vyplývá, že obchody za Atlantik finanční trhy, kvůli nimž podala České národní banka trestní oznámení, řídil v roce 2005 Pavel Šaroch. Znamená to, že vlastně prodával akcie Unipetrolu a dalších společností sám sobě. Z pomoci dále plyne, že od Šarochovy Speedywhiz nedorazily do Atlantiku peníze. Vypořádání proběhlo pomocí zápočtu.

V transakcích vystupovala například firma I.F.B., která byla v letech 2004 až 2006 významným věřitelem některých Komárkových společností. Skupině Fischer půjčila více než 1 miliardu korun, téměř 500 milionů zmíněné firmě Speedywhiz. Společnost I.F.B sídlí v Komárkově tuzemském ústředí na pražské Vinohradské třídě.

A kam tedy vlastně putovaly „získané“ akcie od klientů Atlantiku? Nejprve tedy skončily na Šarochově Speedywhizu. Ten je dále prodal na Kypr firmě, v níž jsou stejní vlastníci se stejným podílem jako u Atlantiku. Poté se staly důležitou součástí balíku, který skupina KKCG prodala slovenské J&T za 3,3 miliardy korun. Zisk z vykutáleného obchodu se nakonec přelil na Kajmanské ostrovy. Tuto destinaci Komárek používá pro jisté nestandardní platby.

Společnost Atlantik finanční trhy již dostala od České národní banky několik pokut. Dokonce vůbec dvě největší v historii českého kapitálového trhu. Nejprve šlo o čtyři a potom o sedm milionů korun.
Podle rozhodnutí ČNB Atlantik porušil pravidla jednání se zákazníky a měl nedostatky v deníku obchodníka, kde některé z operací neodpovídaly záznamu, jiné tam dokonce chyběly.

Ve verdiktu centrální banky mimo jiné stojí, že společnost Atlantik finanční trhy neoprávněně uzavřela pozici zákazníka, nuceně ji uzavřela za nižší než tržní cenu, neposkytla klientovi pravdivé a úplné informace o stavu jeho pozice, neprovedla pokyny zákazníků. “Společnost porušila povinnost poskytovat investiční služby s odbornou péčí spočívající v kvalifikovaném, čestném a spravedlivém jednání v nejlepším zájmu zákazníků,” stojí doslova v rozhodnutí ČNB.

Je s podivem, že po tomto verdiktu může společnost Atlantik finanční trhy stále působit na českém kapitálovém trhu jako licencovaný obchodník. Vysvětlení je možná jednodušší, než by se zdálo. V minulých letech nacházel Atlantik neobvyklé silné zastání u viceguvernéra ČNB Miroslava Singra. Podobné „krytí“ mu poskytovali nebo poskytují František Ištvánek v soudnictví, na státním zastupitelství Marie Benešová a u policie Ivan Langer.

O tom, že Komárek a spol. mají nyní nahnáno, není pochyb. Svědčí o tom například to, že subholding KKCG Finance, pod nějž spadá Atlantik, byl vyveden ze skupiny KKCG. Vyloženě účelová transakce má ochránit KKCG před možnými drtivými následky, spojenými s trablemi Atlantiku. Ze struktur Atlantiku pak doslova zmizeli jak Vyhnal, tak i Šaroch.
-mot-

Předcházející článek

Košťál se vrací do mediálního byznysu, možná i s Voráčkem

Následující článek

Svitavská Energo-Pro koupila v Gruzii už jedenáctou vodní elektrárnu