Svitavská Energo-Pro koupila v Gruzii už jedenáctou vodní elektrárnu

Společnost Energo-Pro pokračuje ve spanilé jízdě v gruzínské energetice. V přepočtu za více než sto milionů korun koupila vodní elektrárnu Martkopi, která se nachází poblíž hlavního města Tbilisi. Její instalovaný výkon činí čtyři megawatty a disponuje Francisovou turbínou. Jde o akvizici už jedenácté hydroelektrárny na území Gruzie.

Podle instalovaného výkonu, jde o zdaleka nejmenší zdroj (největší je se 113 MW Lajanuri). Celkem dnes Energo-Pro v Gruzii vlastní elektrárny s kapacitou zhruba 420 megawattů. Svitavská firma je rovněž klíčovým distributorem elektrické energie. Má kolem jednoho milionu zákazníků. Dnes je vůbec největším zahraničním investorem v Gruzii.

Majiteli společnosti jsou miliardáři Jaromír Tesař (75 procent) a Jiří Krušina (25 procent). Energo-pro v posledních letech koupila na třicet vodních elektráren v České republice, Bulharsku a Gruzii. Dalších pět chce postavit v Turecku, dvě v Gruzii a jednu v Arménii. Hodnota skupiny se zdroji s aktuálním instalovaným výkonem přes 570 megawattů je nejméně deset miliard korun. Energo-Pro zaměstnává kolem šesti tisíc lidí.
-mot-

Předcházející článek

Právní pomoc z Manu je tady, na Vinohradské třídě je hodně rušno

Následující článek

Martin „Banán“ Burda královsky zhodnotil akcie Pivovaru Svijany