Pražské letiště se dále propadá, v březnu o více než 18 procent

Státní Letiště Praha za první čtvrtletí letošního roku odbavilo o 442 tisíc pasažerů méně než ve stejném období loňského roku. Propad o 17,6 procent na 2,07 milionů cestujících je poměrně značný. V měsíci březnu byl pokles ještě vyšší, podle serveru planes.cz překročil osmnáct procent. Například konkurenční Vídeň ztratila 14,8 procent za čtvrtletí a patnáct a půl procent v březnu.

Mnohem horších výsledků dosáhlo letiště v nákladní přepravě. Ta se v březnu zřítila o více než čtvrtinu a vyhlídky rozhodně nejsou příliš povzbudivé. Končí totiž nákladní linka DHL, jedné z největších světových přepravních společností.

Špatné provozní výsledky zcela vylučují, že by stát mohl zdárně dokončit privatizaci letiště. Bývalý ministr financí Kalousek loni hovořil minimálně o 100 miliardách korun. Aktuální hodnota třicátého druhého největšího evropského aeroportu se pohybuje hluboko pod úrovní dvaceti miliard korun. Podstatně větší Vídeň má dnes tržní kapitalizaci 13,6 miliard korun. Rakouské letiště loni dokázalo navýšit počet pasažerů o 5,2 procenta, Praha připadala pouze 1,6 procenta.

Loňská a letošní data jsou neúprosná. Prodej Letiště Praha, v němž chce současná vláda pokračovat, ale nedokončt, nebude pro státní pokladnu zajímavý. Privatizace bude zřejmě odložena. Možná by stálo za úvahu prodat část státního podílu přes pražskou burzu. V mnoha ohledech by šlo o záslužný čin. Tedy pokud existuje veřejný zájem, aby se v Praze obchodovalo s akciemi.
-mot-

Předcházející článek

Státní fond chce do Sisákova ohroženého impéria nalít stovky milionů korun

Následující článek

Polovina německého dolu bude spadat pod holding Křetínský/J&T/PPF/Generali