Problémy pražské burzy aneb Česku chybí národní ekonomická strategie

Proč polské podniky se státním podílem čile upisují své akcie na domácí burze, zatímco v Česku je to jen ČEZ? Proč tamní firmy na rozdíl od českých chodí pro peníze raději na kapitálový trh než do bank? Proč zahraniční investoři na polském trhu kótují své filiálky na polské burze, zatímco v Česku tuto „morální“ povinnost necítí?

„Jiný vztah k burze je v Polsku částečně daný mentalitou, Poláci jsou přece jen obchodně daleko dravější. Ale zásadnější důvod je jiný. Polský stát jako akcionář polské burzy domácí kapitál velmi propaguje, povedla se tam navíc penzijní reforma, díky níž se podařilo vytvořit velkou skupinu domácích investorů, kupujících zase domácí tituly. Navíc Poláci nikdy neměli tak jednoduché zdroje bankovního financování jako Češi, pro ně opravdu kapitálový trh slouží jako zdroj peněz,“ říká Jan Sýkora, předseda představenstva a spolumajitel investiční banky Wood & Company, v rozhovoru pro motejlek.tv. Ví, o čem mluví, jeho společnost je na polském trhu velmi aktivní, loni například asistovala u zrychleného výprodeje akcií ze státního podílu největší polské banky PKO v hodnotě téměř miliardy dolarů. Takové operace může pražský trh polskému jen závidět.

V Polsku je téměř nemyslitelné, aby se o významná místní aktiva ucházel zahraniční investor, aniž by nevstoupil na tamní burzu, zároveň tam své akcie čile upisují i firmy se státním podílem. Podle Sýkory by také pražské burze slušely úpisy akcií velkých zahraničních investorů, jakými jsou Volkswagen či zbývající mobilní operátoři, nebo státních firem, jako je Česká pošta nebo Český aeroholding (po prodeji ztrátových Českých aerolinií). Ve vztahu ke kapitálovému trhu je ale český stát poněkud macešský. „Chybí tu národní ekonomická strategie, kde chceme tuto zemi ekonomicky mít za deset, dvacet, třicet let, bez ohledu na to, jaká vláda tu bude, jestli levicová, nebo pravicová,“ shrnuje Sýkora.

Celý rozhovor s ním zdaleka nejen o polské a pražské burze už brzy na motejlek.tv.
-pes-

Předcházející článek

Běžkyně a běžci v dresu motejlek.com pro Nadaci VIA dnes zdárně zdolali 232 kilometrů

Následující článek

Wood & Company: Okna zatím nezavíráme