Wood & Company: Okna zatím nezavíráme

V roce 2007 Wood & Company ovládla toušeňskou společnost Vekra, největšího tuzemského výrobce oken. Později připojila další okenářské podniky a vytvořila Window Holding. Jen investice do Vekry činila bez mála miliardu korun, návratnost je ovšem v nedohlednu, holding zápasí o přežití.

Akvizice přišly v nejhorší možný okamžik. „Při cenách energií, které tehdy byly nebo se očekávaly, se zdálo, že investice do oken bude dávat obrovský smysl. Barel ropy byl za 150 dolarů, ale čekalo se 200. To samé megawatthodina, která byla za 60, ale čekalo se 70 až 100,“ vysvětluje spolumajitel a předseda představenstva Wood & Company Jan Sýkora. Do té doby zřetelné zateplovací trendy a rostoucí poptávka ve stavebnictví kreslily pro okenářský byznys zcela jiná čísla, než přinesla realita postižená světovou krizí. Okenářský trh propadl o 60 až 70 procent a v roce 2010 Window Holding zaznamenal ztrátu 343,6 milionu korun. Pozdější čísla už raději nereportoval, ale obrat rozhodně nenastal. „Zatím jsme ručník do ringu nehodili, ta firma funguje, management se snaží ji udržet na rozdíl od konkurentů, kteří už zavřeli,“ říká Sýkora v rozhovoru, který brzy uvede motejlek.tv.

V okenářství se spálila také investiční skupina Penta, která chtěla vytvořit silný středoevropský holding, jehož vlajkovou lodí měla být polská společnost Okna Rąbień. Ta ale loni zkrachovala. V přepočtu Penta okny vyhodila přes půl miliardy korun.
-pes-

Předcházející článek

Problémy pražské burzy aneb Česku chybí národní ekonomická strategie

Následující článek

motejlek.tv: Jan Sýkora, předseda představenstva a spolumajitel Wood & Company