Prodej albánského ČEZu? Ne, spíš vyvlastnění

Vyhlášení ČEZu, že albánský problém vyřeší prodejem své tamní distribuční dcery CEZ Shrpëndarje, není nic víc, než vypuštění pokusného balónku z beznadějně ostřelovaných zákopů. Balónek vyletěl a byl Albánci pochopitelně sestřelen. Prodej 76 procent akcií, které českému podniku patří, není za současných podmínek vůbec reálný, a to nejen proto, že se na trhu nenajde šílenec, který by do toho šel, ale především proto, že to albánské úřady nedovolí.

ČEZ je v šachu s blízkým matem. Prodej – a jediným možným kupcem je minoritní vlastník zbývajících akcií, tedy stát – musí posvětit albánský energetický regulační úřad ERE, ale ten se k tomu mít nebude. V zásobě má drastičtější a zjevně reálnější řešení: odebrání licence. Právě dnes skončila lhůta ERE na prozkoumání veškeré dokumentace potřebné k tomuto rozhodnutí. Má padnout brzy, nejpozději do 17. ledna. Všechna nedávná prohlášení jak ze strany ERE, tak albánské vlády, završená posledním vyčíslením údajných škod napáchaných Čechy ve výši jedné miliardy dolarů, nasvědčují tomu, že ČEZ musí počítat s nejhorším. O tom, že to s prodejem ČEZ nemyslel úplně vážně, svědčí i fakt, že ani vláda, ani ERE o záměru českého podniku dosud nedostaly oficiální informace, kromě prohlášení z pražské centrály, hojně citovaného médii jak v Česku, tak Albánii.

Dojde-li k odebrání licence, bude situace ČEZu v divoké balkánské zemi definitivně tragická, na prodej bude muset zapomenout a připravit se na vyvlastnění akcií a veškerého majetku, na které podle úředníků ERE albánské zákony v takovém případě pamatují. Následovat bude vymáhání údajných škod v naznačené výši miliardy dolarů. ČEZ má pouze víceméně jistých 60 milionů eur, které mu od počátku investice garantuje Světová banka, to ale zdaleka na pokrytí katastrofy stačit nebude. Jedinou šanci na zmírnění škod pak skýtá mezinárodní arbitráž. Albánská noční můra plácá křídly v pražské Duhové ulici stále hlasitěji.
-pes-

Předcházející článek

Sazku sázkovou kancelář čeká v roce 2014 změna prostředí, která může výrazně snížit její podíl na loterijním trhu

Následující článek

Dokonalý obrat na AVG. Akcie firmy od pátého října posílily o 71 procent