Rozjíždíme kryptoprojekt, investovali jsme a v nové rubrice budeme bedlivě sledovat, jak se trh vyvíjí

Krypto už dávno není pouze 21 milionů bitcoinů. Časy, kdy bylo jedinou možností investovat do Bitcoinu či jediné smart kontrakt platformy Ethereum, se v tak rychle vyvíjející oblasti, jakou je kryptoměnový průmysl, dají považovat za prehistorické.

Nacházíme se hluboko v roce 2021, kdy se blockchainový svět fragmentuje na mnoho prvotřídních blockchainů a platforem, přičemž mnohé z nich přitahují developery, projekty a kapitál z celého světa. Před očima se nám rýsuje naprosto nový internet, Web 3.0. Virtuální realita klepe na dveře a my už víme, že se nebude jednat o pouhý headset, ale o živý svět podložený reálnou ekonomikou, kde vše poběží na blockchainu a kde si uživatelé budou hodnoty vytvářet čistě na základě kryptoměn. Zároveň máme možnost sledovat vývoj zcela nových, decentralizovaných protokolů, které v podstatě nahrazují roli dnešních bank. Jak se v tom všem ale vyznat?

V rubrice Krypto vás budeme pravidelně informovat o projektech ze světa kryptoměn, které stojí v popředí tohoto nového oboru. Zároveň s jejím startem jsme se sami rozhodli investovat do smart kontrakt platformy Callisto Network, která má výraznou českou stopu v podobě firmy Invictus mining. Ve spolupráci s ní tuto rubriku (na níž rovněž jako partner participuje Sigil Fund) budeme připravovat. Do Callista už rovněž investovaly některé těžké váhy českého kapitalismu.

NFT a netušené možnosti gamingu
Sledovat dění natolik ranného a chaotického průmyslu se může zprvu zdát obtížné, avšak jakmile se vyznáte v jednotlivých hlavních sektorech, celý obrázek se začne jednoduše vybarvovat. DeFi 3.0, Metaverse, Play to Earn, NFT avatary a projekty, layer 1 a layer 2 blockchainy, launchpady, airdropy a decentralizované burzy – to vše jsou pojmy, které se rozhodně vyplatí chápat a v nejlepším případě na vlastní kůži otestovat.

Během roku 2020 se na trhu udála masivní vlna decentralizovaných finančních protokolů. Oslavovali jsme, když se tržní kapitalizace celé DeFi scény dotkla první miliardy dolarů. V duchu exponenciálního růstu se nyní hodnota uzamčená v decentralizovaných protokolech pohybuje okolo 236 miliard dolarů. NFT projekty dosahují naprosto astronomických hodnot a ranní nadšenci, kteří v minulosti nakoupili Crypto Punky, nyní dostávají nabídky například od platebního giganta VISA. Není nezvyklé, aby se tyto nabídky pohybovaly v mnohamilionových dolarových hodnotách. NFT je umění a v umění se vždy počítala historická hodnota. Mona Lisa budoucnosti bude mít domov s největší pravděpodobností na blockchainu.

Herní průmysl bez problémů poráží ten hudební i filmový a roste exponenciálním tempem. Kooperace s kryptoměnami, blockchainem a technologií NFT zde dává rozhodně smysl. To samé si ostatně uvědomují i ta největší herní studia světa, která momentálně přemýšlí nad tím, jak na celé věci založit svůj nadcházející titul. Ostatně není divu, když brzké hry jako je Axie Infinity, které lze v této fázi považovat za něco jako Tetris krypto gamingu, vydělávají téměř 400 milionů dolarů měsíčně.

Příští GTA nebo World of Warcraft se bude odehrávat v Metaversu. Z aut, pozemků, zbraní, brnění a mečů budou velmi drahé a žádané NFT. Herní krypto svět je budoucí trilionový průmysl, který však momentálně nedosahuje ani kapitalizace srovnatelné s pouze jedním meme tokenem Shiba.

Good morning!
V roce 2018 nám běhal mráz po zádech při oznámení megalomanské centralizované institucionální burzy BAKKT. Nyní se píše rok 2021 a decentralizovaná burza Uniswap, která má jako hlavní logo růžového nosorožce, má zhruba téměř desetkrát větší tržní kapitalizaci než korporátní BAKKT.

Nové protokoly vznikají po celém světě a česká scéna není výjimkou. I zde můžeme pozorovat vývoj cutting edge projektů, jako je právě Callisto Network s významnou českou účastí, o kterém bude ještě hodně slyšet a v rubrice Krypto ho brzy představíme podrobněji.

Early adopteři DeFi scény se těší z komunitních airdropů, volnému rozprostření tokenů uživatelům, kde pro mnohé airdrop znamenal naprosto život měnící hodnotu. Prvotřídní launchpady umožňují účast a možnost podílu na brzkých start-upech a projektech, ke kterým by se menší investor v běžném investičním světě nikdy předtím nemohl dostat.

Mladí vizionáři podědí tento svět. Většina z nich se pohybuje právě v oblasti kryptoměn, blockchainových technologiích a jede na vlně NFT. Časy, kdy bylo krypto považováno za pouhé pyramidové schéma, jsou dávnou minulostí. Vítejte ve světě, kde se o adopci Bitcoinu snaží CEO Twitteru Jack Dorsey a kde o kousek koláče budoucího Metaverse světa usiluje Mark Zuckerberg. Vyznat se v tom všem samozřejmě není jednoduché, pokud do startu nemáte kvalitní rozcestník.

V kryptu se lidé navzájem zdraví pozdravem GM (good morning), a to i v případě, že je již pozdní večer. Proč? Protože je stále brzy.

Předcházející článek

Chytré kontrakty



Následující článek

Tuzemský kapitalista uzavřel multimiliardový obchod s gigantickou americkou firmou