Rumuni už podruhé nepustili Pentu do svého leteckého průmyslu

Rumunská státní privatizační agentura AVAS odmítla nabídku Aera Vodochody na koupi 64,89 procent brašovského výrobce helikoptér IAR Ghimbav (oficiální název IAR S.A. Brasov) a ukončila s českou společností veškerá jednání. Aero bylo jediným zájemcem, kterému Rumuni umožnili podat finální cenovou nabídku. AVAS s ní ale nebyl spokojen. O IAR, který je jediným výrobcem vojenských a civilních vrtulníků v Rumunsku a má více než tisícovku zaměstnanců, se v minulosti zajímal například Eurocopter z obří zbrojní, letecké a kosmické skupiny EADS.

Pro Aero, které je plně ve vlastnictví slovensko-české finanční skupiny Penta, to byl už druhý loňský neúspěch v Rumunsku. Na konci září AVAS utnul jednání ohledně prodeje 80,94 procent ve výrobci cvičných bitevníků Avioane Craiova. Aero bylo přitom v létě označeno za vítěze privatizačního tendru. AVAS ale nechtěl přistoupit na některé požadavky české společnosti.

Penta v minulosti deklarovala, že má v úmyslu vybudovat regionální letecký holding. Neúspěchy v Rumunsku tento smělý plán výrazně nabourávají. Společnost se nyní zaměří prostřednictvím Aera na tendr v Polsku, kde se prodává 86 procent ve výrobci vrtulníků PZL-Świdnik.

–mot-

Předcházející článek

Skupina J&T, její satelity a spřízněné firmy „ovládly“ výtěžek konkursní podstaty zkrachovalého strojírenského holdingu

Následující článek

Akcie CETV a NWR čeká velká jízda