Šéf General Motors připravuje „privatizaci“ někdejší největší světové korporace

„We want the government out, period. We don’t want to be known as Government Motors,“ prohlásil devětašedesátiletý Edward Earl Whitacre, šéf automobilky General Motors. Stvořitel telekomunikačního kolosu AT&T, po němž byla pojmenována centrála společnosti v Dallasu (Whitacre Tower), si místo penze užívá znovuzrození GM. Loni zkrachovalá společnost chytla dech a začíná vydělávat.

Nicméně, pokud by americká vláda do General Motors nenalila téměř 60 miliard dolarů, už by kolos neexistoval. Díky injekci je dnes majoritním vlastníkem někdejší největší světové společnosti ministerstvo financí vedené Timothym Geithnerem. Drží celých 61 procent, což je v amerických poměrech zcela neobvyklé. Toho si je Whitacre vědom a proto připravuje návrat General Motors na newyorskou burzu. Ministerstvo financí by postupně mělo svůj podíl zcela rozprodat.

Tržní kapitalizace oddlužené a vyčištěné General Motors by se mohla pohybovat poměrně vysoko. Není vyloučeno, že by mohlo jít o více než padesát miliard dolarů.
-mot-

Předcházející článek

V ruské pobočce Karla Komárka prostředního se čistilo

Následující článek

Kellnerův finanční konglomerát PPF má nového muže číslo tři