Skupina Arx chce převzít šest očních klinik Lexum

Oční lékařství přitáhlo pozornost na normanském ostrově Jersey zaregistrované private equity společnosti Arx Equity Partners. Uskupení působící ve střední a východní Evropě chce převzít firmu Ophtalaser, která provozuje šest očních klinik. Čtyři pod značkou Lexum a dvě pod Cornea Lexum. Po dvou zařízeních se nachází v Praze a Ostravě, další pak v Hradci Králové a Českých Budějovicích.

Kliniky Lexum se zaměřují zejména na odstraňování refrakčních vad oka. Jde o krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, aberace vyšších řádů a vetchozrakost. Provádí i další oční zákroky, včetně včetně plastických výkonů.

Majiteli Ophtalaseru jsou oční lékaři Martin Filipec a Josef Hycl, kteří vlastní po 26 procentech. O zbylých 48 procent se rovným dílem dělí Vladimír Lederer a Petr Zempliner. Posledně jmenovaný se v minulosti pohyboval ve firmách jako Unipetrol, Mafra, ve skupině kolem TV Nova nebo v Respektu. Dnes je například předsedou představenstva hezky znějící firmy Sedmá kapitalistická.

Skupinu Lexum, kterou vlastní Ophtalaser, tvoří i s mateřskou společností šest firem. Jejich souhrný obrat (nikoli tržby) v roce 2007 dosáhl 334 milionů korun. Zisk po zdanění se pohyboval v řádu desítek milionů.

Private equity skupina Arx vlastní v České republice producenta speciálních elektrických strojů a pohonů VUES Brno. Loni převzala bolatický Lanex, který vyrábí vaky, šňůry a především lana (od námořních až po horolezecká) a Singing Rock z Poniklé u Jablonce nad Jizerou. Ten vyrábí špičkové vybavení pro horolezce, výškové práce nebo zásahové týmy. Všechny tři firmy jsou ziskové a předloni dohromady utržily kolem 1,7 miliardy korun. Arx je aktivní také v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Český tým vedou Jaroslav Horák, Tomáš Lánský, David Marek a Brian Albert Wardrop.

-mot-

Předcházející článek

Privatizace Českých aerolinií prakticky skončila

Následující článek

Padl dobrácký šéf Unipetrolu Vleugels