Skupina Penta žaluje Slovensko, bude chtít stovky milionů eur

Nizozemská společnost Health Insurance Companies Eastern Europe (HICEE), která je prostřednictvím Dôvera Holdingu jediným vlastníkem slovenské zdravotní pojišťovny Dôvera, podala žalobu na Slovenskou republiku. Zprávu jako první přinesly slovenské Hospodárske noviny. Firma patřící do finanční skupiny Penta bude v arbitráži požadovat stovky milionů eur.

HICEE reaguje na situaci, kdy slovenský parlament v roce 2007 schválil zákon, podle něhož zdravotní pojišťovny musí veškerý zisk vrátit zpět do zdravotnictví. Slovenský ministr zdravotnictví Richard Raši loni prohlásil, že tzv. zákaz zisku zdravotních pojišťoven zachránil mnohým občanům život. Podle něj garantuje lidem s těžkým onemocněním nejlepší možnou léčbu.

Nizozemská firma se původně chtěla se státem domluvit na mimosoudním vyrovnání. Ficovi lidé ale požadavek na úhradu téměř půl miliardy eur za zmařenou investici odmítli. Slovenský premiér ho označil za nebetyčnou drzost.

Slovensko nečeká nic jednoduchého. Penta, respektive HICEE, si podle Hospodárskych novin najala americkou právní fimu Sidley Austin (dříve Sidley Austin Brown & Wood). V roce 1866 založený podnik patří mezi desítku největší právních společností na světě podle výše ročních tržeb. Mezi jeho „speciality“ patří spory mezi investory a státy.  Slovenský deník zmiňuje, že pro Sidley Austin pracoval i nový americký prezident Barack Obama a jeho paní. Mezi první klienty firmy patřila vdoda po zavražděném prezidentovi Abrahamu Lincolnovi.

Dôvera je největší slovenskou soukromou zdravotní pojišťovnou. Se zhruba 860 tisíci klienty jí patří šestina trhu.

-mot-

Předcházející článek

Pavel Tykač přitvrdil vůči španělské Telefónice, už po ní chce více než 850 milionů korun. Příště bude vypovídat Juraj Šedivý

Následující článek

John Elkann dobyvatel