Slováci Zoroslav Kollár a Martin Blaškovič chtějí po Česku už jen 808 612 489,16 korun

Slovenská průmyslová skupina HTC holding vlastněná miliardáři Zoroslavem Kollárem a Martinem Blaškovičem snížila žalobu proti českému státu o 20,7 milionů korun na 808 612 489,16 korun. HTC se domáhá škody, které skupině vznikly po privatizaci brněnského Zetoru v roce 2002. Slováci koupili akcie výrobce traktorů a pohledávky za ním.

Soudce Městského soudu v Praze David Hovorka hned v úvodu dnešního soudního líčení uvedl, že má jiný právní názor než HTC holding. Podle něj žalující strana nepředložila důkazy, které by prokázaly její nároky. Tento svůj postoj během líčení několikrát zopakoval. V této souvislosti hovořil o nedostatku pasivní legitimace.

Právní zástupce slovenské společnosti Jan Žák se pokusil soudcův právní názor změnit. Sdělil, že HTC holding byl při privatizaci Zetoru úmyslně uveden v omyl, a to Českou konsolidační agenturou jako prodávajícím. „Česká konsolidační agentura chtěla prodat a proto podala o Zetoru nepravdivé informace. Údaje prezentované agenturou byly extrémně odlišné od skutečnosti. Kdybychom věděli všechny skutečnosti, transakce by z naší strany nebyla uzavřena,“ řekl Žák. Jinými slovy, HTC by Zetor nezprivatizovala.

Žák objasnil, že privatizace nejprve byla o prodeji aktiv Zetoru. Tudíž se HTC v dataroomu nezajímala o závazky výrobce traktorů. Na poslední chvíli ale došlo ke změně a privatizace proběhla formou prodeje akcií. Podle Žáka pak již HTC nebylo umožněno provést due diligence. Nicméně předsedovi představenstva a místopředsedovi představenstva HTC holdingu bylo ústně přislíbeno, že Zetor bude závazků zbaven. Soudce Hovorka to později označil za odbřemenění.

Po privatizaci, při níž HTC holding České konsolidační agentuře zaplatil za 97,929 procent Zetoru 310 milionů, došlo k několika soudním verdiktům, které znamenaly pro Zetor platby v řádu stovek milionů. Z tohoto pohledu se zdá být požadavek slovenské společnosti legitimní. Soudce Hovorka má i přesto stále jiný názor. Nicméně HTC holdingu umožnil, aby se ho pokusil přesvědčit a dodal potřebné důkazy o tom, že byl vědomě uveden v omyl.

Hovorka rovněž povolil výslech několika svědků, kteří by mohli říci některé podstatné informace. Vyslechnuti budou nominanti České konsolidační agentury v představenstvu a dozorčí radě Zetoru. Zřejmě se dostaví i předseda představenstva HTC holdingu Martin Blaškovič.
-mot-

Předcházející článek

Ulčák se Šloufem dávají dohromady peníze pro „Zemanovu partaj“

Následující článek

Bermudská televizní bublina dnes poněkud splaskla