Slovenská národná strana: Prodej části SPP Čechům může vést ke krveprolití

Předseda toho času mimoparlamentní Slovenské národné strany (SNS) Andrej Danko ve svém pátečním vyjádření pro slovenskou tiskovou agenturu TASR postrašil Slováky a český Energetický a průmyslový holding (EPH), který v lednu získal 49 procent v Slovenském plynárenském priemyslu (SPP).

„Následky podobných kroků, jako byl prodej SPP, vidíme v těchto dnech v Bulharsku. Zahraniční vlastníci podniků distribuujících proud neúměrně zvýšili ceny elektřiny. To přimělo Bulhary vyjít do ulic, tekla krev, zatýkalo se. SNS připomíná, že dvě ze tří distribučních společností v Bulharsku jsou z České republiky – podobně jako spoluvlastník SPP,“ varoval Danko. Apeloval na vládu, aby do 31. března odkoupila zpět matku SPP do vlastnictví státu.

Mimo jiné tak projevil, že se v problematice prodeje SPP zatím moc nezorientoval. EPH je totiž se slovenskou vládou dohodnutý, že poté, co odkoupil podíl v SPP od koncernů E.ON a GDF Suez, přenechá vládě celou mateřskou firmu, což je de facto jen obchodní entita. Výměnou bude získání přímých podílů a manažerské kontroly nad pro EPH podstatnějšími dcerami eustream (plynovody) a SPP – distribuce, které SPP dosud stoprocentně vlastní. Tato část transakce je nyní předmětem složitých jednání se slovenskou vládou a má být hotova právě do zmíněného konce března. EPH tedy Slovákům nadále nechává vliv na tvorbu ceny plynu, dosud velmi dotované ze státní pokladny. Součástí dohody obou akcionářů ale je, že se SPP začne chovat v blízké budoucnosti tržně a cenu přizpůsobí nákladům. Jinak EPH přistoupí k arbitráži, stejně jako to učinili předchozí spoluvlastníci SPP.

Privatizace části SPP a vše, co s ní souvisí, je dlouhodobě na Slovensku předmětem vášní a silných politických výroků. Sám dnešní premiér Robert Fico ještě před rokem, těsně před volbami, označoval plánované převedení vlastnictví plynovodů z SPP na dceřiný eustream, který si je dosud pronajímal, za krádež. Minulý týden tento proces jeho vláda bez problémů schválila. Ostatně nemohla ani jinak, nařizují to směrnice Evropské unie.

Přímým vlastníkem 49 procent SPP je holandská firma Slovak Gas Holding, což je dcera EPH.
-pes-

Předcházející článek

Česká společnost RWE Grid Holding vyplatí akcionářům 10,5 miliard korun

Následující článek

Aristotelés ze Stageiry – výňatek z Athénské ústavy aplikovatelný v dnešní době