Slovenský start-up má ambici změnit evropské účetnictví

Je úkolem vašeho finančního oddělení přepisovat papírové účty do počítače? Stav cash flow propočítáváte v excelové tabulce? A je vaším tajným snem, aby váš účetní software spolupracoval s dodavatelovým? Jestliže jste třikrát odpověděli ano, jste cíl start-upu Archiles. Firmě s bratislavskou adresou se daří vyplňovat mezeru mezi účetním programem a papírovou administrativou, historickou administrativu škrtá.

Elektronizuje data vytištěná na papíře, dokumenty shromažďuje na jednom místě a v přehledném dashboardu ukazuje aktuální cash flow i jeho budoucnost. A bez problémů informace převádí do vašeho oblíbeného účetního software.

Změnit svět účetnictví
„Už nás otravovala každodenní administrativa pokladních účtenek, faktur a dodacích listů. Hledali jsme inteligentní řešení, které by tyto procesy automatizovalo,“ říká Karol Mareš, obchodní a marketingový ředitel společnosti Archiles. Její začátky se začaly psát na Slovensku v roce 2014. Čtyři kolegové – obchoďák, účtař a dva technologové – se domluvili, že změní svět účetnictví.

„Od nápadu po první verzi nám to trvalo dvanáct měsíců,“ vzpomíná Mareš, „tehdy jsme na tom dělali, když jsme se vrátili z práce domů, po večerech a o víkendech.“ Když Archiles získal první klienty, společníci si řekli, že je čas se věnovat firmě na plný úvazek.

První rok, jak to u start-upů bývá dobrým zvykem, bylo nutné firmu dotovat vlastními úsporami. „Postupně jsme začali náš tým rozšiřovat, dnes pro nás pracuje deset lidí a klientů máme víc než pět set,“ popisuje svůj úspěch Mareš.

Přečte to umělá inteligence
Archiles funguje na bázi předplatného, základní účet je zadarmo, práce s 500 dokumenty vyjde na necelých 111 euro měsíčně. Unikátní řešení je integrované do účetních programů jako je Pohoda, Money, Helios nebo ABRA.

„Systém jsme navrhli univerzálně tak, abychom ho mohli jednoduše změnit podle měny, jazyka uživatele nebo formátu dokladu,“ vysvětluje spoluzakladatel, „expanze na další trhy tak znamená jen jednoduché lokální přizpůsobení a integraci do místního účetního systému. To jsme schopní udělat během dvou tří měsíců.“

Firmě se letos podařilo expandovat na český trh – společně s tím bodovala ve finále soutěže Vodafone Nápad roku, pro rok 2018 má v hledáčku Polsko a Německo. „Teď hlavně pracujeme na zdokonalování umělé inteligence,“ říká Mareš. Ta se učí pracovat s daty na historických záznamech a má k ruce živého mentora, aby její výsledek byl co nejpřesnější. Umělá inteligence totiž musí umět rozpoznat informace z drobné pokladní účtenky i faktur velikosti A4, převést je do strukturované elektronické formy a naimportovat do účetního programu.

Evropa fakturuje se Slováky
Sám Archiles, který míří na malé a střední firmy, nechce být účetním programem, ale nástrojem pro digitální transformaci společnosti. „Nebo ještě lépe součástí SaaS ekosystému, který zákazníkům nabízí několik řešení, a oni si vybírají to, které jim nejvíc vyhovuje,“ doplňuje Mareš.

Budoucnost svého start-upu vidí jasně: do pěti let chce být jedničkou v Evropské unii. Jedna z možností, jak toho dosáhnout, je spojit se se silným hráčem. „V tu chvíli budeme potřebovat investora, kterého zatím nemáme, na to už naše úspory stačit nebudou,“ usmívá se muž, který chce změnit vaše účetnictví.

Předcházející článek

Poslední pacient

Následující článek

PET radiofarmaka na vzestupu