Soudce Horáček deklasoval žalobu státního Letiště Praha na bývalého auditora

Soudce Městského soudu v Praze Roman Horáček dnes předvedl velmi zajímavý výstup, který rozhodně podporuje důvěryhodnost soudu jako nestranné, férové a především moudré instituce. Rozhoduje při, v níž jako žalobce vystupuje Letiště Praha, žalovanými jsou firmy BDO Prima Audit a BDO Prima Tax. Privatizované Letiště se domáhá náhrady škody, která mu měla vzniknout dodatečným daňovým přiznáním a z toho vyplývajícího penále. Žalobce by se mohl dožadovat až devítimístné částky neboť jde o řád sto milionů a více.

Soudce Horáček vyjádřil předběžný právní názor, v němž během necelých dvaceti pěti minut smetl nároky Letiště Praha. Jednoznačně se přiklonil na stranu žalovaných společností. Řekl, že z žaloby nevyplývá, že by auditorská BDO Prima Audit a poradenská BDO Prima Tax porušily právní povinnost. Žalobce podle něj neprokázal, že by mu jednáním žalovaných vznikla škoda. „Žalobce zaúčtoval něco jinak než měl, z čehož mu vznikla dodatečná daňová povinnost. Hlavní zodpovědnost je na tom, kdo vede účetnictví. Nemyslím, že by žalobce mohl přenést zodpovědnost na žalované,“ řekl Horáček.

Soudce zjednodušeně řečeno odmítl pokus Letiště Praha svoji nedbalost z minulosti hodit na auditora a daňového poradce. Právní zástupce žalobce působil hodně nejistě a požádal soudce Horáčka o čas na to, aby situaci mohl projednat s klientem (Letištěm). S nepochopitelným odkazem na dovolené až do začátku září.

Soudce souhlasil s tím, že má jisté „podmínky“. „Zcela otevřeně říkám, co si myslím. Vaše tvrzení musí být jasná, zatím jsou příliš obecná. Není z nich zřejmé, čeho se žalovaní dopustili,“ řekl jasně. Ještě dodal, že auditor obdržel podklady, které neodpovídaly realitě. Souhlasil také s názorem, že audit je kontrolou namátkovou. „Pokud by měl auditor postupovat podle představ žalobce, trval by audit ve společnosti jako je Letiště Praha několik let,“ sdělil na závěr soudce Horáček.

BDO CS (dnes BDO Prima Audit) je podepsána pod audity státního podniku Správa Letiště Praha v letech 2001, 2002. Konkrétně jde o auditora Radomíra Kosinu, který v roce 2005 přestal být společníkem a jednatelem BDO CS. V letech 2003 až 2006 byla auditorem Ernst & Young, od předloňska pak PricewaterhouseCoopers.

Tehdejší státní podnik Správa Letiště Praha podal v roce 2005 dodatečná daňová přiznání za období 2000 až 2003. Z nich vyplynula dodatečná daňová povinnost ve výši 404 milionů korun a příslušné penále, na které podnik vytvořil rezervu 113 milionů korun. V roce 2006 částku uhradil. Ministerstvo financí postupně prominulo penále ve výši 21 milionů a loni v lednu pak ve výši 60 milionů.

Další problémy s daněmi se objevily v lednu 2008, kdy podnik dostal dodatečné platební výměry. Ty se týkaly daně z příjmů za léta 2000 až 2004. Výměry dosáhly celkové výše 137 milionů korun. Ke konci roku 2007 byla na související penále vytvořena rezerva 145 milionů.

V únoru 2008 podstatný majetek státního podniku Správa Letiště Praha převzala nová společnost Letiště Praha, jejímž jediným vlastníkem je Česká republika – Ministerstvo financí. Akciová společnost také získala do svého portfolia zmíněné daňové patálie. Letiště Praha je připravováno na privatizaci. V současné době je ale za solidní částku neprodejné.
-mot-

Letiště Praha v tomto sporu zastupuje advokátní kancelář PRK Partners.

Předcházející článek

Exuhlobaron developerem. V Andalusii financoval výstavbu luxusního satelitu

Následující článek

Podíl Ringieru na českém deníkovém trhu dosáhl téměř 45 procent