Podíl Ringieru na českém deníkovém trhu dosáhl téměř 45 procent

Zájem o noviny se v květnu propadl na dohledatelné historické minimum. Průměrný denní prodej dosáhl 1 287 393 výtisků, což představuje meziměsíční propad o více než 31 tisíc. Údaj neobsahuje takzvaný ostatní prodej*, který nelze považovat za zcela férovou veličinu. Vydavatelé si jím zvyšují prodejní průměry, ale ve většině případů jde o ztrátovou záležitost.

Dominantní pozici drží s tituly Blesk, AHA! a Sport vydavatelství Ringier, jemuž patří 44,6 procent trhu. Ringier loni vykázal zisk po zdanění ve výši 696 milionů korun. S obrovskou ztrátou následuje düsseldorfský mediální podnik Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft. Německé regionální vydavatelství stojí za deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny, jimž patří 21,8 % trhu. V závěsu se drží s 19,3 % bavorská Verlagsgruppe Passau, která pod hlavičkou Vltava-Labe-Press vydává Deník.

Čtvrtou pozici zastává Borgis Zdeňka Porybného (vlastní 91,4 procent) s titulem Právo (Rudé právo). Poslední plátek v českých rukou drží 10,4 procent trhu. Borgisu se loni mimořádně dařilo, vydělal 74 milionů korun po zdanění. „Závěrečný“ placený deník představují Hospodářské noviny ze skupiny Economia, kterým patří tržní podíl ve výši 3,9 procent.

Mezi týdeníky s podstatným akcentem na byznys si nejlépe vede Týden. Jeho průměrný květnový prodej bez ostatní prodejů dosáhl 35 531 výtisků. S 18 967 kusy následuje Ekonom, EURO dosáhlo na 14 053. Férový prodej Profitu, který spadá pod KKCG Karla Komárka prostředního, dosahuje výše 4689 výtisků.
-mot-

*) Ostatní prodej zahrnuje výtisky přímo prodávané vydavatelem kupujícímu subjektu na základě fakturace. Musí být splněna podmínka, že kupující uhradí minimálně 51 % ceny konečné spotřeby. Kupující subjekt tyto výtisky využívá pro svoji vlastní potřebu, pro své zákazníky, pro své partnery a třetí osoby. Jedná se především o subjekty, které nenakupují výtisky za účelem dalšího prodeje a které zajišťují servis pro svoji klientelu (např. dopravní společnosti, cestovní kanceláře, hotely, autosalony, zdravotní střediska, orgány státní správy a samosprávy, společenské organizace apod.). Dále se jedná o ABC ČR neznámé distributory nebo distributory, kteří neplní podmínky bodů 2.5 a 3.14. Podmínkou pro zahrnutí takto zakoupených výtisků do ostatního prodeje a tím i do prodaného nákladu je, že vydavatelství zajistí podání úplné informace ABC ČR o cílovém užití zakoupených výtisků. Na základě této informace a jejím ověření ABC ČR rozhodne o zařazení těchto výtisků do ostatního prodeje. Pokud nebudou ABC ČR výše citované informace poskytnuty, vyřadí odpovídající výtisky z ostatního prodeje. Zdroj: ABC ČR

Předcházející článek

Soudce Horáček deklasoval žalobu státního Letiště Praha na bývalého auditora

Následující článek

Soudce smetl další absurdní žalobu Karla Komárka prostředního