Sisákova Spolchemie vykázala největší pololetní ztrátu v dohledatelné historii

Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) bojuje o přežití. Firma v letošním prvním pololetí vykázala konsolidovanou ztrátu ve výši 152 milionů korun. Jde o nejhorší výsledek, který je možné dohledat. Poslední věrohodný údaj pochází z roku 1994.

Spolchemie nemá dostatečnou likviditu a dramaticky jí zřítily tržby. Meziročně se propadly o více než dvacet procent, z 2,7 miliard na 2,1 miliardy korun. Obrovský propad postihl klíčový segment, kterým je výroba pryskyřic. Zde došlo k poklesu prodeje o téměř padesát procent. Skupina zcela zásadně omezila investice a začala jednat se státními orgány o podpoře svého byznysu.

Firma nedávno vyměnila generálního ředitele a předsedu představenstva. Martina Procházku nahradil Francois Vleugels, bývalý šéf Unipetrolu. Za zmínku stojí, že v srpnu skončilo funkční období v představenstvu Janu Kubatovi. Primátor Ústí nad Labem se raději o pozici znovu neucházel.

Spolchemie je na tom opravdu hodně špatně. Financující banky jsou extrémně nervózní, na konci letošního června jim chemička dlužila přes 2,7 miliard korun. V podobné situaci jsou odběratelé a další věřitelé. Spolchemii kontroluje Petr Sisák.
-mot-

Předcházející článek

Kellner má smůlu, Děripaska opět odmítl prodej podílu v pojišťovně Ingosstrach

Následující článek

Wizz Air se příští rok stane druhým největším zákazníkem ruzyňského letiště