Standard & Poor’s přikročila po dvou týdnech k dalšímu snížení ratingu Sazky

Nejvýznamnější světová ratingová agentura Standard & Poor’s přistoupila během posledních dvanácti dní už ke druhému snížení ratingu Sazky. Z původního B+ přes B ho nyní srazila na B-. Agentura navíc rating ponechává v režimu pozorování s negativním výhledem. Znamená to, že ho může opět snížit.

Sazku čeká dvanáctého ledna, tedy za třicet pět dní, splátka dluhopisů (jistina, odměna a především úrok). Agentura Reuters uvádí, že jde o částku kolem 400 milionů korun. Podle zdrojů motejlek.com Sazka měla ještě minulý týden peníze na splátku připraveny.

Pro Sazku bude mít snížení ratingu mít nepříjemné následky. Banky budou určitě požadovat vyšší úroky z poskytnutých úvěrů, dražší by měly být i vydané dluhopisy. Loterijní společnost je extrémně závislá na krátkodobém financování ze strany bank. Sazka nemá vůbec žádné dlouhodobé bankovní úvěry a výpůjčky. Krátkodobé meziročně stouply téměř o miliardu na 1,75 miliardy Kč.

Standard & Poor’s zmiňuje historicky slabou návratnost peněz z kapitálových investic. Přesně v tomto bodě se naprosto jasně zračí slabost loterijní společnosti. Bez losovacího bubnu, v němž se točí čísla sportky, by Sazka mnoho neznamenala. Hru ale provozuje už 52 let.
-mot-

Předcházející článek

Kolik toho vlastně u Komárků spravují

Následující článek

Česká národní banka ztrestala někdejšího Grossova věřitele