Česká národní banka ztrestala někdejšího Grossova věřitele

Společnost Key Investments dostala od České národní banky už třetí pokutu, tentokrát ve výši 2 000 000 korun. Dle centrální banky se dopustila řady správních deliktů. Jde o pravomocné rozhodnutí. Rozklad bankovní rada ČNB zamítla.

Udělená pokuta patří mezi nejvyšší, jakou centrální banka obchodníkovi s cennými papíry kdy uložila. Větší tresty v minulosti dostal snad jen Komárkův, Vyhnalův a Šarochův Atlantik finanční trhy. Zatímco Atlantik si může dovolit platit miliony, Key Investments je podstatně chudší. V roce 2007 vydělala 838 tisíc korun po zdanění, loni pak 880 tisíc. Na udělenou pokutu tedy musí „pracovat“ 2,5 roků.

Společnost Key Investments se proslavila především v roce 2007, kdy její slovenská pobočka půjčila 13,5 milionů korun Stanislavu Grossovi. Bývalý předseda vlády za ně koupil 31 procent firmy Moravia Energo, která letos zkrachovala. Gross ale podíl dávno prodal a na obchodu vydělal zřejmě až přes 100 milionů korun.

Mezi další obchody Key Investments patřila krátkodobá půjčka Petru Sisákovi, který za ni ručil akciemi ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Key Investments také participovala na fotbalovém klubu Slavia Praha. 31 procent firmy vlastní předseda představenstva a ředitel Daniel Brzkovský.
-mot-

Předcházející článek

Standard & Poor’s přikročila po dvou týdnech k dalšímu snížení ratingu Sazky

Následující článek

ODS řeší problém s Opencard tím, že odvolá náměstkyni primátora Reedovou